Holandia — a w zasadzie Niderlandy — to kraj niezwykle barwny. Postaramy się opowiedzieć Wam o tym, co ciekawego ma do zaoferowania i co warto wiedzieć w trakcie zwiedzania.
Holandia czy Niderlandy? Skąd wzięła się zmiana nazwy?
1 stycznia 2020 roku Holandia zmieniła swoją nazwę na Niderlandy. Za zamieszaniem stoi tamtejszy rząd, który tym zabiegiem zamierzał zerwać z wizerunkiem Holandii jako kraju, który słynie z turystyki narkotykowej i prostytucji. Zmiana nazwy na Niderlandy to dopiero początek strategii, na którą złoży się również zmiana używanych przez urzędy logotypów. Od tego roku ten niewielki kraj ma na stałe kojarzyć się turystom z całego świata tylko z wiatrakami, tulipanami i rowerami. Czy sympatycznym Niderlandczykom uda się osiągnąć ten cel? Jak sądzicie?
Ciekawostki o Holandii: kolory
Jak już wspomnieliśmy, Holandia to kraj niebywale barwny. A skoro jesteśmy przy kolorach, to…
Oranje, czyli skąd wziął się kolor pomarańczowy?
Zagorzały kibic piłki nożnej powiedziałby od razu: „Jak to skąd?! Przecież holenderska drużyna narodowa to Oranje. Kolor na pewno wziął się od ich koszulek!”. Jednak historia koloru pomarańczowego w Holandii jest znacznie dłuższa i sięga XVI wieku, kiedy to bohater narodowy — Willem van Oranje, hrabia Nassau — wygrał z hiszpańską okupacją. Historyczne zwycięstwo uczcił nadaniem nazwy Oranje i koloru pomarańczowego całej swojej dynastii.
Dlaczego koloru pomarańczowego nie ma na fladze Holandii?
Otóż uwaga — kolor pomarańczowy był na fladze Holandii! Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego został zastąpiony kolorem czerwonym. Jedna z nich głosi, że zbyt szybko blakł na słońcu i stawał się żółty (czego nie tolerował wcześniej wspomniany hrabia Nassau). Inna interpretacja dotyczy holenderskich żeglarzy, którzy na morzu z trudem dostrzegali kolor pomarańczowy i z tego względu został zastąpiony czerwienią, która przykuwa uwagę.
Czy wiesz, że to Holendrzy „wylansowali” marchewkę, którą znamy? 🙂
Brzmi to śmiesznie, ale to właśnie Holendrom zawdzięczamy pomarańczową marchewkę. Do momentu, w którym Niderlandczycy zaczęli swoją pomarańczową kampanię, Europa znała znacznie lepiej marchewki czerwone, żółte, białe i fioletowe!
Holandia to tulipany
Mało kto o tym wie, ale tulipany wcale nie są holenderskie!
Skąd tulipany wzięły się w Holandii?
Tulipany przywędrowały do Holandii z Turcji w XVI wieku i wyjątkowo dobrze przyjęły się na niderlandzkiej glebie. Wilgotność powietrza i ukształtowanie terenu sprawiły, że dziś to Holandia jest z nich najbardziej znana i mało kto kojarzy prawdziwy rodowód tych pięknych kwiatów.
Holandia to największy eksporter na świecie jeśli chodzi o tulipany i… piwo!
Niderlandczycy wypuszczają co rok na świat kwiaty o równowartości ponad 2 miliardów dolarów! Równie wielki udział w krajowej gospodarce ma piwo. Koncern Heineken jest trzecim co do wielkości producentem piwa na świecie, a sama Holandia nie ma sobie równych i eksportuje największą liczbę butelek i puszek ze złocistym napojem.
Ciekawostka o Holandii — ten kraj to również jeden z największych eksporterów warzyw szklarniowych!
Niderlandczycy eksportują swoje warzywa do połowy europejskich krajów, podczas gdy tylko 2% Holendrów pracuje w sektorze rolniczym.
Ciekawostki o Holendrach
Skoro sam kraj jest tak barwny, to co można powiedzieć o jego mieszkańcach? Uwaga — jest równie ciekawie!
Holendrzy to najwyższy naród na świecie!
Choć jeszcze 100 lat temu średni wzrost holenderskiego żołnierza wynosił niespełna 160 centymetrów, teraz średnia wysokość Niderlandczyka to aż 185 cm! Niewiele ustępują im kobiety, których średni wzrost sięga już 170 cm. Skąd tak szybki wzrost mieszkańców tego kraju? Niebawem z pewnością odpowiedzą nam na to amerykańscy naukowcy.
Ponad 90% mieszkańców Holandii zna język angielski
Planujesz wyjazd do Holandii? Jeśli znasz choć podstawy języka angielskiego, nie musisz się o nic martwić. Na miejscu porozumiesz się sprawnie niemal z każdym mieszkańcem.
Największą religią jest chrześcijaństwo, ale…
Nie jest to tak duży odsetek jak w Polsce. Wiodącą religią jest katolicyzm, ale procent jego wyznawców sięga w Holandii jedynie 25%. To daje nam obraz Niderlandów jako kraju otwartego na wiele kultur i wyznań.
Smakołyki Holendrów to…
ziemniaki i ser! Istnieje również pewna teoria, która mówi, że to właśnie Holendrom zawdzięczamy frytki z roztopionym serem żółtym. Czy ktoś mógłby pozdrowić ode mnie Holendrów i podziękować?! 🙂
Holendrzy to prawdziwi smakosze jeśli chodzi o kawę
Mimo że znamy ich głównie z piwa, to złocisty trunek wypada poza podium rankingu najczęściej wypijanych płynów. Miejsce numer 1. zajmuje bowiem kawa, a pod względem jej konsumpcji Holendrzy ustępują jedynie Skandynawom.
Co trzeci Holender rodzi się w domu
Mimo że opieka zdrowotna w kraju tulipanów jest na bardzo wysokim poziomie, jego mieszkańcy bardzo dużym zaufaniem darzą poród domowy. Jeden na trzech Holendrów przychodzi na świat właśnie w ten sposób.
To kraj urodzonych innowatorów
Holendrzy uwielbiają innowacje. To w tym kraju narodziły się takie firmy jak: ING, Shell, Philips, Aegon, Heineken i TNT.
Co ważne z perspektywy wszystkich smakoszy wyrafinowanych alkoholi — to właśnie Holendrzy stoją za wymyśleniem ginu! Co więcej — to właśnie na bazie holenderskiego zamiłowania do ginu zrodziło się pojęcie „holenderskiej odwagi”. Przebywający w wojennych okopach Niderlandczycy raczyli się tym alkoholem, aby dodać sobie animuszu, dzięki czemu na plac boju wybiegali pełni werwy i energii.
Nasza ulubiona ciekawostka o Holandii!
Czy wiedzieliście, że niemal cały kraj został stworzony przez Holendrów za pomocą ich własnych rąk? Oto przykłady:
- Jednym z największych dokonań człowieka, które są widoczne gołym okiem z kosmosu jest… linia brzegowa Holandii! Niemal cała została utworzona sztucznie.
- Holendrzy nie ustępują, kiedy piętrzą się przed nimi trudności. Przykład? Bardzo duża część kraju znajduje się na gruntach, które uniemożliwiają normalną budowę nieruchomości. Co robią Holendrzy? Wkopują w ziemię słupy na głębokość 11 metrów i tym samym zapewniają stabilność swoim budynkom. Przykład? Pałac Królewski postawiono w ten sposób na 13 659 takich słupach!
Praca w Holandii — ciekawostki o holenderskim podejściu do życia i pracy
Na pewno słyszeliście mnóstwo dobrego o pracy w Niemczech czy Skandynawii. Ale to właśnie Holendrzy wyróżniają się na tym polu!
Holendrzy nie lubią pracy na cały etat
Dziwne? Być może stoją za tym piękne krajobrazy, które Holendrzy wyjątkowo lubią podziwiać. Finalnie aż 40% ludności nie pracuje na pełny etat. To najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej!
Środa to dzień rodziny
Jak wygląda w praktyce? Szkoły tak układają zajęcia, aby dzieci były w domu wcześniej. To samo dotyczy rodziców, którzy mają potomstwo — w środy mogą wcześniej wyjść z pracy, żeby więcej czasu spędzić ze swoimi dziećmi. Co sądzicie o takim ładowaniu baterii w środku tygodnia? Bo my kupujemy to w 100%!
Holendrzy uchodzą za najbardziej liberalny naród na świecie
Nieważne, jakie masz poglądy i podejście do życia. Na miejscu z pewnością spotka Cię akceptacja i otwartość.
Ciekawostka ekologiczna: uważaj, jakie auto kupujesz!
Do 2025 roku Holendrzy zamierzają wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży aut z silnikami benzynowymi oraz silnikami diesla.
Ciekawostka ekologiczna nr 2: skąd bierze się dbałość Holendrów o ekologię?
To bardzo, bardzo proste. Aż 25% kraju leży poniżej poziomu morza. Jeśli zmiany klimatyczne będą postępować w tym tempie, znaczna część Niderlandów może znaleźć się pod wodą. Musicie przyznać, że to wystarczająca motywacja do dbania o ekologię, prawda?
Ciekawostki o Holandii — poprawisz tam swoje zdrowie!
Czujesz, że przyszła pora zadbać trochę o swoje zdrowie? Z dużym prawdopodobieństwem uda Ci się to zrobić właśnie w Holandii!
Holendrzy należą do najzdrowszych ludzi na świecie
Niezmiennie, od kilku już lat, Holendrzy znajdują się na topie, jeśli chodzi o narody cieszące się świetnym zdrowiem. Zapewne wpływa na to ilość ruchu, jaką zażywają każdego dnia oraz świeże powietrze.
Jednocześnie są też najbardziej aktywnym narodem w Europie
Już ponad 50% mieszkańców Holandii uprawia przynajmniej 1 dyscyplinę sportu w ciągu tygodnia. Jest co naśladować!
A skoro jesteśmy przy ruchu, to nie sposób nie wspomnieć o rowerach!
W Holandii jest już ponad 40 000 km ścieżek rowerowych, a niemal każdy mieszkań kraju tulipanów posiada swój rower. Dla fanów statystyki: niedawno policzono, że każdy rower (jako środek lokomocji) przejeżdża przynajmniej 1000 km w ciągu roku!
Zastanawiasz się nad pracą w Holandii?
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat tego, jak żyje się i pracuje w Niderlandach, sprawdź pozostałe artykuły. Jeśli nie znajdziesz wśród nich odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, daj nam znać w komentarzu. Do usłyszenia!