Co robić w wolnym czasie w Holandii?

utworzone przez | Paź 7, 2020

Rowery, wiatraki, urokliwy Amsterdam i mnóstwo tulipanów – z tym kojarzona jest dziś głównie Holandia. Oczywiście to nie wszystko – to wyłącznie uogólnienie i najważniejsze skojarzenia, które kojarzą się z Niderlandami. Będąc w Holandii w celach zarobkowych czy też tylko turystycznych, warto wiedzieć co robić w wolnym czasie. A pomysłów na aktywne spędzenie wolnego czasu może być całe mnóstwo. Co robić w wolnym czasie w Holandii? Jakie są najbardziej polecane aktywności, będące też najczęściej wybieranymi przez ponad 20 mln turystów, którzy odwiedzili Holandię w 2019 roku? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Amsterdam – przede wszystkim… zwiedzanie!

Prawdziwą wizytówką Holandii jest jej stolica – Amsterdam. To nie tylko największe miasto, ale również wspaniałe miejsce do aktywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Na turystów, spragnionych doznań, związanych ze zwiedzaniem i poznawaniem nowych miejsc, czeka tu mnóstwo urokliwych, kolorowych kanałów, ale i lokali – kawiarnie czy knajpy oferują dostęp do bogatego życia nocnego.

Będąc w Holandii, z pewnością warto wybrać się także do miasta – portu. Mowa o Rotterdamie, słynącym z monumentalnego budynku ratusza, jako jednej z największych ozdób. Rotterdam znany jest również z najbardziej nowoczesnej architektury w kraju. Odwiedzając to miasto, podziwiać można wspaniałe wiszące mosty, niezwykle ruchliwą ulicę handlową Coolsingel z ogromnymi domami towarowymi oraz imponującymi drapaczami chmur.

Co roku w Rotterdamie organizowane są tzw. otwarte dni rotterdamskiego portu (Open Dagen), a na uczestników tego wydarzenia czeka mnóstwo atrakcji marynistycznych. Będąc w Rotterdamie z pewnością warto też zwiedzić ZOO „Blijdorp”, które uznawane jest przez wielu za nie mniej interesujące niż amsterdamski „Artis”.

Rejsy stateczkami

Holenderski Rotterdam uznawany jest za jeden z największych portów świata. Nic dziwnego więc, że zainteresowanie rejsami po porcie jest tak ogromne. Turyści odwiedzający to miasto mogą skorzystać z rejsów stateczkami pasażerskimi, by podziwiać piękno holenderskiej przyrody.

Co ważne – rejsy w większych i bardziej znanych miejscowościach odbywają się z częstotliwością raz na godzinę. To doskonały sposób na to, by zwiedzać Holandię i poznać wiele interesujących szczegółów o tym państwie.

Haga dla pasjonatów polityki

Osoby żywo interesujące się polityką, powinny odwiedzić też Hagę, miasto uznawane za polityczną stolicę Holandii. To tutaj znajduje się Binnehof, czyli siedziba parlamentu i rządu, wspaniałe muzeum holenderskiego malarstwa Mauritshuis, panorama Mesdag (wzorowana na panoramie Racławickiej) i XIX-wieczny pasaż handlowy. Do Hagi przylega bardzo atrakcyjny nadmorski kurort Scheveningen.

Po drodze z Hagi do Scheveningen leży bardzo popularny park miniatur Madurodam. Odwiedzając to miejsce, z powodzeniem można zobaczyć całą Holandię w miniaturze (w skali 1:25) już zaledwie w kilka godzin. To świetny sposób na poznanie najpiękniejszych miejsc Niderlandów w nieco mniejszych rozmiarach.

Spacer po bulwarze i nie tylko

Jest w Holandii takie miejsce, które niegdyś było wioską rybacką, a dziś utożsamiane jest z nowoczesnym kurortem nadmorskim ze wspaniałym bulwarem. To właśnie w Scheveningen spotkać można wielu Holendrów i turystów na niespiesznych spacerach z psami czy podczas „pokazu” własnych, nierzadko szpanerskich samochodów.

Również w Scheveningen znajduje się największe holenderskie kąpielisko morskie, Polakom kojarzące się z Sopotem. Szerokie bulwary, duże molo, mnóstwo sklepów, restauracji i innych atrakcji turystycznych, a do tego przylegające, imponujące Kurhaus i Casino. Amatorów wielogodzinnego relaksu czy opalania na plaży tutaj nie brakuje. Z pewnością mnóstwo frajdy sprawi też spędzenie wolnego czasu na szerokiej plaży wszystkim tym osobom, które lubią kąpiel w morzu i zbieranie przepięknych muszelek po odpływie.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia, polecanym pasjonatom pieszych wycieczek, będzie z pewnością dawna osada rybacka – Marken. Na tej niedużej wyspie znaleźć można mnóstwo przepięknych drewnianych domków w kolorze ciemnej zieleni lub czerni. Przepiękny krajobraz wioski wraz z otaczającymi ją wodami tworzy scenerię iście bajkową. A co ciekawe – na terenie Marken nie można poruszać się samochodami – te pozostawia się na specjalnym parkingu przed wejściem na wyspę. Po Marken poruszać się można więc tylko pieszo lub rowerem. Warto zajrzeć na zachodnią część wioski – to tutaj znajduje się szeroko znana latarnia morska Marken.

Raj dla wielbicieli tulipanów

Park Keukenhof w miejscowości Lisse, między Amsterdamem a Hagą, to takie miejsce, w którym podziwiać można ponad 7 milionów kwiatów posadzonych na obszarze 32 ha zupełnie nieprzypadkowo – bo tak, by tworzyć przepiękne formacje kwietne. Warto zobaczyć to przepiękne miejsce inspirowane naturą, chociażby z uwagi na to, że park Keukenhof uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów europejskich, ale i znajduje się w czołówce tych najbardziej widowiskowych także na świecie. Na uwagę zasługuje to, że kwiaty wysadzone są ręcznie, a oprócz tulipanów nie brakuje także hiacyntów, krokusów czy narcyzów.

Holenderskie wiatraki – symbol państwa

Kinderdijk jest niewielkim miasteczkiem znanym z „parku wiatraków”. Miejsce to zostało wpisane na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i według wielu znawców, to właśnie tutaj podziwiać można najpiękniejszą panoramę wiatraków, symbolu Holandii. Wielbiciele tych budowli z pewnością będą też usatysfakcjonowani wizytą w skansenie Zaanse Schans, gdzie podziwiać można nawet starodawne wiatraki oraz zobaczyć wiele zabudowań w starym stylu (w tym budynek poczty, tradycyjnej piekarni i mleczarni), jak również poznać tajniki wytwarzania drewnianych chodaków zwanych sabotami.

Co ciekawe, na terenie Holandii wciąż można znaleźć zamieszkałe wiatraki, jednak wiele z nich jest już nieczynnych i pozostaje w gorszym stanie. Jest też oczywiście mnóstwo takich, które pozostają niezwykłą atrakcją turystyczną, różniąc się między sobą wielkością, kształtem oraz budową. A gdzie zobaczyć można jedne z największych holenderskich wiatraków? Te znajdują się w przylegającym do Rotterdamu mieście Schiedam. Niegdyś wykorzystywane były do mielenie słodu jęczmiennego na potrzeby gorzelni. Na terenie miasta znajduje się także niezwykły wiatrak balustradowy, który został udostępniony dla turystów do zwiedzania.

Muzea dla wymagających

Czas wolny w Holandii spędzać można także odwiedzając liczne placówki kulturalne – w tym muzea, których na mapie tego kraju nie brakuje. Oczywiście najważniejsze placówki znajdziemy w Amsterdamie (muzeum narodowe Rijksmuseum) oraz w Hadze (Mauritshuis). W tym pierwszym pasjonaci malarstwa będą mogli obejrzeć m.in. obraz „Nocna Straż” Rembrandta, w drugim zaś – „Dziewczynę z perłą” spod pędzla Jana Vermeera.

Do innych muzeów najwyższej klasy z pewnością zaliczyć można także muzeum antycznego świata (Rijksmuseum van Oudheden) w Lejdzie, muzeum Teylers w Haarlemie oraz zlokalizowane w Rotterdamie muzeum Boijmans Van Beuningen.

Będąc w Holandii przejazdem czy na stałe, z pewnością nie można narzekać na brak możliwości zobaczenia wspaniałych dzień sztuki i spędzenia czasu na niespiesznych wędrówkach po korytarzach takich wspaniałych placówek muzealnych, które zostały wymienione wyżej.

Wybierając się na zwiedzanie publicznych muzeów w Holandii, warto korzystać ze specjalnej Museumkaart – już przy odwiedzeniu kilku placówek, inwestycja w jej zakup okazuje się naprawdę rentowna.

Słowem podsumowania

Nasz artykuł pokazuje, że pomysłów na ciekawe i aktywne spędzenie wolnego czasu w Holandii nie brakuje. Z pewnością znaleźć można mnóstwo atrakcyjnych pomysłów na wycieczki piesze, rowerowe, zwiedzanie, podziwianie wspaniale prezentujących się wiatraków czy kąpiele w Scheveningen. Teraz pozostaje więc tylko szczegółowo zaplanować weekend czy kilkudniowy wypad do Holandii – by móc cieszyć się życiem i korzystać z piękna krajobrazowego Niderlandów.

Holandia jest na pewno doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu dla miłośników jazdy na rowerze. A tych, którzy uwielbiają tulipany, na pewno tak szybko nie będzie można wyprosić z Parku Keukenhof.

Holandia jest piękna – warto ją odkrywać na własny sposób i cieszyć się z dostępności tak wspaniałych miejsc. To wszystko jest dla nas – wystarczy pierwszy raz pojawić się w Holandii, by chcieć do niej wracać. Może warto znaleźć tutaj również pracę i zostać na dłużej? Sprawdź naszą ofertę.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Holandia jest atrakcyjnym krajem zachęcającym obcokrajowców swoją wielokulturowością oraz liberalnym stylem życia. Mimo niewielkiej powierzchni, kraj ten jest bardzo zróżnicowany – można zwiedzić bogate architektonicznie miasta np. Rottedram, Amsterdam i Haga, jak również odpocząć na łonie natury. Większą część obszaru Holandii stanowią tereny zielone poprzecinanie licznymi wodnymi kanałami. Mieszkańcy kraju tulipanów wykorzystują kanały zarówno w celach transportowych jak i rekreacyjnych. Holandia jest również najbardziej rozwiniętym krajem na świecie jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową. Ścieżki rowerowe wiją się przez cały kraj zarówno w dużych miastach jak i na przedmieściach. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie liczba rowerów przewyższa liczbę mieszkańców.
Wyjazd od A do Z
Holandia jest atrakcyjnym krajem zachęcającym obcokrajowców swoją wielokulturowością oraz liberalnym stylem życia. Mimo niewielkiej powierzchni, kraj ten jest bardzo zróżnicowany – można zwiedzić bogate architektonicznie miasta np. Rottedram, Amsterdam i Haga, jak również odpocząć na łonie natury. Większą część obszaru Holandii stanowią tereny zielone poprzecinanie licznymi wodnymi kanałami. Mieszkańcy kraju tulipanów wykorzystują kanały zarówno w celach transportowych jak i rekreacyjnych. Holandia jest również najbardziej rozwiniętym krajem na świecie jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową. Ścieżki rowerowe wiją się przez cały kraj zarówno w dużych miastach jak i na przedmieściach. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie liczba rowerów przewyższa liczbę mieszkańców.
Wyjazd od A do Z
Holandia jest atrakcyjnym krajem zachęcającym obcokrajowców swoją wielokulturowością oraz liberalnym stylem życia. Mimo niewielkiej powierzchni, kraj ten jest bardzo zróżnicowany – można zwiedzić bogate architektonicznie miasta np. Rottedram, Amsterdam i Haga, jak również odpocząć na łonie natury. Większą część obszaru Holandii stanowią tereny zielone poprzecinanie licznymi wodnymi kanałami. Mieszkańcy kraju tulipanów wykorzystują kanały zarówno w celach transportowych jak i rekreacyjnych. Holandia jest również najbardziej rozwiniętym krajem na świecie jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową. Ścieżki rowerowe wiją się przez cały kraj zarówno w dużych miastach jak i na przedmieściach. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie liczba rowerów przewyższa liczbę mieszkańców.
Wyjazd od A do Z
Holandia jest atrakcyjnym krajem zachęcającym obcokrajowców swoją wielokulturowością oraz liberalnym stylem życia. Mimo niewielkiej powierzchni, kraj ten jest bardzo zróżnicowany – można zwiedzić bogate architektonicznie miasta np. Rottedram, Amsterdam i Haga, jak również odpocząć na łonie natury. Większą część obszaru Holandii stanowią tereny zielone poprzecinanie licznymi wodnymi kanałami. Mieszkańcy kraju tulipanów wykorzystują kanały zarówno w celach transportowych jak i rekreacyjnych. Holandia jest również najbardziej rozwiniętym krajem na świecie jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową. Ścieżki rowerowe wiją się przez cały kraj zarówno w dużych miastach jak i na przedmieściach. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie liczba rowerów przewyższa liczbę mieszkańców.
Wyjazd od A do Z
Holandia jest atrakcyjnym krajem zachęcającym obcokrajowców swoją wielokulturowością oraz liberalnym stylem życia. Mimo niewielkiej powierzchni, kraj ten jest bardzo zróżnicowany – można zwiedzić bogate architektonicznie miasta np. Rottedram, Amsterdam i Haga, jak również odpocząć na łonie natury. Większą część obszaru Holandii stanowią tereny zielone poprzecinanie licznymi wodnymi kanałami. Mieszkańcy kraju tulipanów wykorzystują kanały zarówno w celach transportowych jak i rekreacyjnych. Holandia jest również najbardziej rozwiniętym krajem na świecie jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową. Ścieżki rowerowe wiją się przez cały kraj zarówno w dużych miastach jak i na przedmieściach. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie liczba rowerów przewyższa liczbę mieszkańców.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *