Praca dla studenta w Holandii

utworzone przez | lut 12, 2021

Kiedyś nasi rodzice jeździli na saksy, głównie do Niemiec. Pracę sezonową wykonywało się też w kraju nad Wisłą, ale z reguły za niewspółmiernie mniejsze zarobki. Skąd wzięła się popularność zagranicznych wyjazdów zarobkowych? Czy za emigracją zarobkową stoją jedynie lepsze stawki? Zobacz, co musisz wiedzieć o pracy dla studenta w Holandii, aby podjąć świadomą decyzję.

Praca sezonowa dla studenta, czyli jaki jest sens wyjeżdżania za granicę? 

Czy za pracą dla studenta w Holandii stoją jedynie argumenty finansowe? Z pewnością nie, chociaż trudno je podważać. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wyjazdy zarobkowe w przerwach między nauką spełniają dwa podstawowe cele:

 1. Mają dostarczyć możliwie jak największą ilość środków do życia.
 2. Przy odrobinie wolnego czasu i chęci powinny poszerzyć nasze horyzonty, będąc naturalną okazją do zwiedzania.

I o ile zwiedzać można również piękne tereny w Polsce, o tyle zarobki oferowane w tych bardziej atrakcyjnych lokalizacjach w naszym kraju znacznie odbiegają od zadowalających. W tym wypadku rolę odgrywa chłodna kalkulacja — jeżeli możemy za taką samą pracę otrzymywać 50 złotych za godzinę, to dlaczego mielibyśmy wykonywać ją za 10? Nie można również zapominać o zwrocie podatku za pracę w Holandii, o którym szerszy artykuł już niebawem.

Jakie są plusy pracy sezonowej w Holandii?

Oprócz wspomnianych aspektów finansowych, warto zwrócić szczególną uwagę na następujące możliwości:

 1. Rozwinięcie zdolności językowych — w Holandii ponad 90% społeczeństwa biegle posługuje się językiem angielskim. Dzięki temu w codziennej pracy, niezależnie od rodzaju wykonywanych obowiązków, można szlifować jedną z najbardziej cenionych umiejętności na polskim rynku pracy.
 2. Poszerzenie horyzontów — w pracy sezonowej w Holandii spotkać można studentów z wielu różnych krajów, którzy korzystają z pojemności niderlandzkiego rynku pracy, aby odłożyć na realizację marzeń lub zapewnić sobie spokojny byt na kolejne miesiące.
 3. Okazja do zwiedzenia Holandii — a jest co zwiedzać! Przygotowaliśmy dla Was wcześniej takie zestawienie, które dostępne jest TUTAJ.

Do jakiej pracy szukają w Holandii?

Holandia jest największym na świecie eksporterem tulipanów i piwa. To właśnie w branży produkcyjnej — w szczególności rolniczej — czeka najwięcej ofert. Co ciekawe, mimo że Niderlandy eksportują swoje szklarniowe warzywa i kwiaty do połowy krajów w Europie, jedynie 2% Holendrów pracuje w sektorze rolniczym. Najwięcej ofert wartych uwagi znajdziemy zatem w branżach:

 • kwiatowej — przy pielęgnacji i pakowaniu roślin doniczkowych, a także przy hodowli, np. tulipanów,
 • przetwórstwie żywności,
 • produkcyjnej — we wszelkiego rodzaju magazynach i na tzw. „taśmach”.
 • hotelarsko-gastronomicznej,
 • budowlanej.

Praca w Holandii dla studenta — jakie warunki trzeba spełnić?

Żeby pracować w Holandii bez większych przeszkód, należy spełnić pewne warunki.

 • Dyspozycyjność — co do zasady, minimalny czas trwania kontraktu to 3 miesiące. Dla studenta jest to jednak okres, który dość łatwo wygospodarować w przerwach między kolejnymi latami studiów;
 • Dobre zdrowie — które przydaje się w każdej pracy 🙂
 • Znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu podstawowym;
 • Prawidłową motorykę i sprawność ruchową, która umożliwi wykonywanie pracy fizycznej;
 • Posiadanie konta bankowego w Polsce lub Holandii;

Ile można zarobić w Holandii?

Od 1 stycznia 2021 roku minimalna płaca w Holandii wynosi 10,24 € za godzinę, jeśli pracujący ukończył 21 lat. Z kolei do 21. roku życia zastosowanie ma następujący schemat:

WiekUkład Zbiorowy Pracy CAO
dla przemysłu ogrodniczego (38 h)
Firmy bez CAO (40 h)
18 lat7,17 €7,17 €
19 lat8,19 €8,19 €
20 lat9,22 €9,22 €
21 lat i więcej10,24 €9,72 €


Czym jest CAO? 

CAO to Układ Zbiorowy Pracy. W praktyce jest to zbiór zasad, które opracowali pracodawcy z danej branży, aby uregulować zasady między nimi a pracownikami. Jeśli wyjeżdżasz do pracy w Holandii — zwłaszcza jako osoba, która będzie pracować tam tymczasowo — koniecznie musisz poznać obowiązujące w Twojej branży CAO. 

Informacje, które tam znajdziesz, to między innymi:

 • wyjaśnienie systemu fazowego oraz związane z nim sposoby zakończenia umowy,
 • elementy wypłaty (dodatki, zwroty kosztów, podwyżki itd.),
 • kwestie urlopowe,
 • rozliczanie czasu pracy,
 • wspomniane wcześniej zasady wynagradzania związane z wiekiem pracownika,
 • zasady, które będą Cię obowiązywać w przypadku choroby.

Jak sami widzicie, dokument opisujący CAO to obowiązkowa lektura dla każdego studenta, który rozważa pracę w Holandii.

Praca dla studenta w Holandii — gdzie jej szukać?

Do dyspozycji masz praktycznie wszystkie sposoby, z których korzystasz także w Polsce. Z pewnością warto wymienić grupy na portalu Facebook, które zrzeszają poszukujących. Oferty znajdziesz też na popularnych serwisach z ogłoszeniami. Alternatywą dla nich jest EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia. Najbezpieczniejszym sposobem jest jednak wyjazd do pracy sezonowej z pomocą pośrednika. Dlaczego?

Dlaczego warto szukać pracy w Holandii z agencją lub pośrednikiem?

Słowa-klucze to: bezpieczeństwo i spokój

Po pierwsze — większość ofert oraz umów z pracodawcami jest w języku niderlandzkim. Jeśli będziesz poszukiwać pracy samodzielnie, przyjdzie Ci znaleźć również tłumacza. 

Po drugie — agencje pośrednictwa pracy w Holandii współpracują ze sprawdzonymi pracodawcami. Dzięki temu doskonale wiesz, gdzie jedziesz i co spotka Cię na miejscu. Wcześniej możesz przygotować się na panujące tam standardy, co znacznie ograniczy Twój przedwyjazdowy stres.

Po trzecie — agencja to też sposób na bardzo preferencyjne stawki związane z transportem i zakwaterowaniem na miejscu, dzięki czemu z wyjazdu jesteś w stanie przywieźć więcej pieniędzy.

Po czwarte — w pełni bezpieczne i legalne rozwiązania. Dzięki temu wiesz, że na miejscu nie spotka Cię żadna niemiła niespodzianka, a do kraju wrócisz spokojny, zaopiekowany i bez strachu.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *