Polonia w Holandii

utworzone przez | kwi 9, 2021

Na terenie Holandii mieszka wielu Polaków w różnorodnym wieku. Są to zarówno osoby, które wyjechały za granicę w celach zarobkowych, jak i ci, którzy urodzili się już na terenie kraju, uznawanego za stolicę tulipanów. Ilu Polaków mieszka obecnie w holenderskich miasteczkach? Gdzie liczba naszych rodaków jest największa? Co warto wiedzieć o Polonii w Holandii? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Ilu Polaków mieszka w Holandii?

Jak wielu naszych rodaków mieszka obecnie na terenie Holandii? Jak się okazuje, Polaków tam mieszkających jest całkiem sporo. O jakich liczbach mowa? Obywatelów Polski jest w Holandii około 250 000. 160 000 stanowią osoby oficjalnie zarejestrowane na terenie Holandii, zaś około 90 000 naszych rodaków przebywa tam tymczasowo.

W jakich miastach Holandii można spotkać najwięcej Polaków?

Naszych rodaków spotkać można w wielu holenderskich miastach. W ścisłej czołówce najgęściej zamieszkanych przez Polaków miast znajduje się z pewnością Haga, Rotterdam oraz Amsterdam. Polacy zajmują szóste miejsce pod względem grup imigranckich zamieszkujących Holandię. Przed nimi są tylko osoby pochodzenia marokańskiego, indonezyjskiego, tureckiego, niemieckiego oraz surinamskiego. Nasi rodacy zajmują zaś czwarte miejsce pod względem liczby migrantów pierwszego pokolenia.

W jakich branżach pracują Polacy w Holandii?

Zdecydowana większość Polaków wyjeżdżających do Holandii pojawia się tam w celach zarobkowych. Gdzie zatrudniani są najczęściej? Kto z Polaków może liczyć na dobre zatrudnienie w Niderlandach? Z pewnością będą to osoby, które są wykształcone i zaliczane do grupy z tzw. wysokimi kompetencjami.

Nasi rodacy w Holandii zatrudniani są głównie w branży budowlanej, przemyśle spożywczym, w centrach dystrybucyjnych, fabrykach. Pracują przy produkcji ogrodniczej oraz rolnej. Ogromną popularnością cieszą się oferty pracy, przygotowywane przez biura pośrednictwa w zatrudnieniu. Warto też dodać, że na osiedlach i w miasteczkach, zamieszkałych w dużej mierze przez Polaków, funkcjonują polskie sklepy, kawiarnie oraz restauracje.

Jak wyglądają zarobki Polaków pracujących w Niderlandach?

Stawki płacy minimalnej od 1 stycznia 2021 roku przedstawiają się następująco: ustawowa płaca minimalna (brutto) dla osoby, która ukończyła 21 lat, wynosi 1 648 euro miesięcznie, 388 euro tygodniowo oraz 78 euro za dzień pracy. Warto jednak dodać, że podane wartości zarobków dotyczą pracy wykonywanej w pełnym wymiarze godzin. Ten zaś w Holandii jest liczony jako praca w wymiarze 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo.

Czas pracy różnić się będzie w zależności od branży, w której pracownik jest zatrudniony. Tym samym pracownicy supermarketów będą pracować 40 godzin w tygodniu. Czas pracy osób zatrudnionych w szklarniach lub w branży gastronomicznej wynosić będzie 38 godzin tygodniowo. Dodatkowo stawki płacy minimalnej brutto w Holandii ustalane są także według wieku osoby zatrudnionej.

Holandia – dobre miejsce do życia

Stale rosnąca liczba Polaków mieszkających w Holandii pokazuje, że Niderlandy są doskonałym miejscem na podjęcie stałej, stabilnej pracy, założenie własnej działalności gospodarczej, a wreszcie zakup mieszkania. Holandia może być też idealną przestrzenią do założenia własnej rodziny oraz posłania dzieci do tamtejszych szkół. Warto podkreślić jednak, że Polacy przyjeżdżający do Niderlandów w celach zarobkowych, bardzo często na początku pobytu muszą zmierzyć się z zupełnie innymi wyobrażeniami o mieszkaniu w Holandii, niż zakładane. Najczęściej bowiem pierwsze wrażenia po przybyciu do Holandii nie są zbyt przyjemne, a największym problemem mogą być mało komfortowe warunki mieszkaniowe.

Co ciekawe, Polonia w Holandii ma jednak doskonałe warunki do prowadzenia życia kościelnego. Na terenie państwa działa polskie duszpasterstwo, a nasi rodacy mają możliwość uczestnictwa w mszach odprawianych w języku polskim. Polskojęzyczne, rzymskokatolickie parafie personalne znaleźć można m.in. w takich miastach jak: Rijsbergen, Meterik, Lunteren, Aalsmeer, Hoogeveen, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Breda, Groningen czy i Utrecht.

Święto Polonii w Holandii

2 maja jest oficjalnym dniem świątecznym, obchodzonym przez Polaków, mieszkających na terenie Niderlandów. Dzień Polonii i Polaków Za Granicą świętuje się w Holandii od 2002 roku. To świetna okazja do tego, by spotkać się z innymi rodakami i wspólnie spędzić czas oraz jednocześnie nie czuć się samotnym w innym kraju niż ojczysty.

To także świetna opcja poznania nowych ludzi i rozszerzenia sieci znajomości. Potrzeba otaczania się na co dzień ludźmi wychowanymi w podobnej kulturze, wierze czy wyznających podobne wartości jest bardzo ważna. Warto zadbać więc o to, by mieć grono znajomych z Polski właśnie podczas pobytu w innym kraju.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *