Ruch drogowy w Holandii

utworzone przez | kwi 29, 2021

Jak wygląda ruch drogowy w Holandii? Choć Holandia jest krajem powszechnie uznawanym za bardzo liberalny i tolerancyjny, to zupełnie inaczej wygląda przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w tym państwie. Tu nie ma mowy o zastosowaniu żadnej taryfy ulgowej w sytuacji, gdy złamiesz przepisy ruchu drogowego.

Co warto wiedzieć i czym wyróżnia się ruch drogowy w Holandii? Trzeba uważać i przestrzegać przepisów, bo można słono zapłacić za najmniejsze przepiwnienie. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Jakie dokumenty trzeba mieć, aby wjechać do Holandii?

Osoby podróżujące po Europie powinny wiedzieć, że wraz z przyjazdem do różnych państw, obowiązują pewne wymagania, które należy bezwzględnie spełnić. Przy wjeździe do Holandii warto więc mieć ze sobą kilka bardzo ważnych dokumentów. Podstawą jest oczywiście prawo jazdy (polskie jest jak najbardziej honorowane), ale to nie wszystko. Osoby wjeżdżające do Holandii powinny dysponować także dowodem rejestracyjnym z ważnym przeglądem technicznym pojazdu, ubezpieczeniem OC oraz NNW, jak również dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Do tego przyda się również karta NFZ-EKUZ, dzięki której będzie można skorzystać z podstawowych usług medycznych na terenie Holandii. Wszystkim podróżującym do stolicy tulipanów i wiatraków przyda się także wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. To pozwoli na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia medycznego, nieobjętych refundacją.

Ruch drogowy – gęsta sieć autostrad

Jakimi drogami może poszczycić się Holandia i jak wygląda ruch drogowy w tym kraju? Będą to z pewnością dobrze utrzymane autostrady:

  • krajowe rozpoznasz po oznaczeniu czerwoną literą „A”,
  • międzynarodowe zaś po zielonym „E”.

Korzystanie z holenderskich dróg i autostrad jest bezpłatne, a ruch drogowy odbywa się prawostronnie. Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem Kil (trasa Gravendel – Dordrecht) oraz Westerschelde (łączący wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland – Terneuzen).

Osobami uprawnionymi do poruszania się po drogach Holandii są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Kategoria B pozwala na prowadzenie pojazdu osobowego lub zestawu pojazdów o masie do 3,5 tony. Zezwala się także na włączenie do tejże masy przyczepy ważącej maksymalnie 750 kg.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Przepisy ruchu drogowego, obowiązujące w Holandii określają także wysokość dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi. U doświadczonego kierowcy wynosi on 0,5 promila, u młodych kierowców zaś, którzy mają prawo jazdy krócej niż 5 lat, dopuszczalny limit wynosi 0,2 promila. Na bezpieczeństwo poruszania się po drogach wpływa też brak możliwości korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem.

Dopuszcza się jedynie używanie zestawu głośnomówiącego lub bluetootha. Przepisy określają też jasno sposób podróżowania autem przez dzieci. Najmłodsi do ukończenia 3. roku życia mogą być przewożeni jedynie w fotelikach na tylnym siedzeniu. Z kolei dzieci do 12. roku życia lub do osiągnięcia wzrostu 135 cm mogą być przewożone na przednim siedzeniu tylko wówczas, gdy korzystają z fotelika przystosowanego do swojego wzrostu.

Dodatkowo wszyscy podróżujący samochodem powinni mieć zapięte pasy. Używanie świateł mijania obowiązuje w nocy. Wyjątkiem pozostają warunki ograniczonej widoczności w ciągu dnia ­– wówczas również kierowcy powinni korzystać z włączonych świateł mijania.

Ponadto każdy samochód, poruszający się po holenderskich drogach, powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę, zapasowy komplet żarówek oraz w opony o minimalnej głębokości bieżnika 1,6 mm.

Ograniczenie prędkości

Wybierając się w podróż po Holandii, warto odpowiednio wcześniej wiedzieć, jakiego rodzaju ograniczenia prędkości obowiązują na drogach w tymże kraju. Kierowcy poruszający się w terenie zabudowanym nie mogą jechać szybciej niż 50 km/h. Na autostradach zaś limit ten jest zwiększony do 120 km/h. Z kolei po drogach ekspresowych można się poruszać z prędkością do 100 km/h. Na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym zaś ogranicznikiem jest wskazanie na prędkościomierzu wartości 80 km/h. Warto podkreślić, że minimalna prędkość poruszania się po autostradzie wynosi 60 km/h.

Podróżując po Holandii, należy też uważać na liczne radary oraz często występujące odcinkowe pomiary prędkości.

Wysokie mandaty w Holandii

Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego w Holandii może słono kosztować. Jak prezentuje się tabela mandatów za najczęściej występujące przewinienia kierowców? 45 euro kosztować będzie nieprawidłowe parkowanie. Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości waha się między 20 a 280 euro. W przypadku jednak, gdy prędkość zostanie przekroczona aż o 40 km/h, sprawa automatycznie kierowana jest do sądu.

A ile kosztuje niezapięcie pasów bezpieczeństwa w Holandii? Tu wysokość mandatu jest niemała i wynosi 75 euro. Z kolei za rozmowę przez telefon, nie używając zestawu głośnomówiącego lub bluetootha, kierowca zostaje ukarany mandatem w wysokości 130 euro.

Atrakcyjne ceny w wypożyczalniach aut

A co zrobić w sytuacji, gdy nie ma się własnego auta, a chciałoby się pozwiedzać Holandię? Wówczas świetnym pomysłem będzie skorzystanie z oferty licznych wypożyczalni samochodów, dostępnych na terenie Holandii. Turyści szybko przekonają się, że wybór aut jest naprawdę duży. Koszt wynajmu pojazdów nie jest zaś wygórowany. Teraz pozostaje życzyć tylko wspaniałej pogody i… szerokiej drogi!

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *