Święta narodowe w Holandii

utworzone przez | kwi 9, 2021

Są takie dni w roku, które są wyjątkowo hucznie lub uroczyście obchodzone w każdym państwie. Mowa o świętach narodowych, które najczęściej są także dniami wolnymi od pracy i nauki szkolnej. W związku z tym, że do kraju tulipanów w celach zarobkowych wyjeżdża wciąż bardzo wielu Polaków, sprawdźmy jakie są święta narodowe w Holandii. Wszystkich zainteresowanych tym tematem, zapraszamy do lektury naszego wpisu. Warto!

Najważniejsze dni świąteczne w Holandii

W stolicy Niderlandów obchodzonych jest oficjalnie kilka świąt. Mowa o:

  • Nowym Roku (Nieuwjaarsdag),
  • Wielkim Piątku (Goede Vrijdag),
  • Wielkanocy (Pasen),
  • Dniu Króla (Koningsdag),
  • Wniebowstąpieniu Pańskim (Hemelvaartsdag),
  • Dniu Wyzwolenia (Bevrijdingsdag),
  • Zielonych Świątkach (Pinksteren),
  • Bożym Narodzeniu (Kerstmis).

Dla większości mieszkańców Holandii wymienione dni są wolne od pracy. Przyjrzyjmy się zatem teraz najważniejszym świętom narodowym obchodzonym przez Holendrów. Czy jest ich dużo? Lektura naszego artykułu pokazuje, że lista świąt narodowych obchodzonych w Holandii jest bardzo krótka.

Koningsdag – Dzień Króla

Dzień Króla obchodzony jest w Holandii od 1890 roku, kiedy uznano ten dzień za dzień jedności narodowej. Od 1949 roku święto obchodzono 30 kwietnia, aby uczcić dzień urodzin królowej Juliany (matki ustępującej wówczas królowej Beatrix). W tamtym czasie jednak święto funkcjonowało pod nazwą: Dzień Królowej. Wówczas zamiast defilady przed pałacem w Soestdijk, rodzina królewska pojawiała się w dwóch miastach z wizytą. Co roku w innej prowincji. Spotkania te pozwoliły na bliski kontakt monarchini z poddanymi. Wieczorem zaś w pałacu Noordeinde w Hadze odbywał się specjalny koncert z okazji urodzin królowej. Dzień Królowej świętowano do 30 kwietnia 2013 roku, kiedy królowa Beatrix ustąpiła z tronu. W kolejnym roku święto było określane już mianem Dnia Króla.

Od 2014 roku Koningsdag obchodzony jest w Holandii 27 kwietnia. Tego dnia właśnie na tron wstąpił Wilhelm Alexander, a data jest nieprzypadkowa – wówczas przypada rocznica dnia urodzin monarchy. Co najciekawsze – z tym dniem nie wiążą się wcale żadne oficjalne ceremonie państwowe. W czasie Koningsdag ulice Holandii stają się niezwykle barwne i zatłoczone. Wszystko przez to, że zamieniają się na chwilę w wielki, uliczny karnawał. Ulice zapełniają się straganami i stają się swego rodzaju pchlim targiem.

Na wyprzedażach (vrijmarkt) można kupić absolutnie wszystko, a wśród sprzedawców spotkać także dzieci. To wówczas najmłodsi mają okazję zarobić swoje pierwsze własne pieniądze. Podczas Dnia Króla cała Holandia jest przystrojona we flagi narodowe oraz wszelkie odcienie koloru pomarańczowego. Barwa ta jest symbolem domu królewskiego Oranje. Dzień Króla to też okazja do prezentacji gry orkiestr i grup muzycznych, organizacji różnorodnych pokazów i przedstawień. Tego dnia holenderskie kawiarnie i restauracje są oblężone przez klientów.

Dzień Wyzwolenia, czyli Bevrijdingsdag

Mieszkańcy Holandii Dzień Wyzwolenia świętują 5 maja. To dzień niezwykle radosny, obchodzony w celu upamiętnienia zakończenia nazistowskiej okupacji w kraju podczas II wojny światowej. Dzień Wyzwolenia jest świętem hucznie obchodzonym, jednak to nie jest dzień wolny od pracy dla wszystkich. Wolnym dniem cieszyć się mogą głównie pracownicy administracji państwowej. Pozostali pracownicy mogą liczyć jedynie na to, że zapis o dniu wolnym został uwzględniony w treści układów zbiorowych pracy (CAO). Obchody Dnia Wyzwolenia rozpoczyna premier Holandii – co roku w innej prowincji. Zakończeniem obchodów jest oficjalny koncert na moście Amstel w Amsterdamie z udziałem aktualnie panującego monarchy Niderlandów.

Będąc przy temacie Dnia Wyzwolenia należy podkreślić, że Holendrzy dzień wcześniej, czyli 4 maja, obchodzą Dzień Pamięci. Ten poświęcony jest pamięci żołnierzy oraz cywilów, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. Data ta jednak nie została wprowadzona listę dni wolnych od pracy obowiązujących w Holandii.

Słowem podsumowania

Lektura naszego wpisu pokazuje, że najważniejszymi świętami narodowymi obchodzonymi w Holandii pozostają Dzień Króla (Koningsdag) oraz Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag). To dni bardzo radosne i hucznie obchodzone przez rodowitych Holendrów oraz tych, którzy w Holandii mieszkają od dłuższego czasu. Warto poznać historię i przebieg tych świątecznych dni i z myślą o uczestnictwie w nich, zaplanować wyjazd do Holandii. Taka wizyta z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Kto wie – może sprawi nawet, że zostanie się w Holandii na dłużej?

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *