Rotterdam – największy port w Europie

utworzone przez | wrz 29, 2022

Port morski w Rotterdamie zaliczany jest do największych portów w Europie. Co warto o nim wiedzieć? Jak dużą powierzchnię zajmuje i jakimi możliwościami przeładunkowymi dysponuje? Co decyduje o tym, że właśnie ten port zaliczany jest do największych spośród portów europejskich? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze i zarazem najczęściej zadawane pytania związane z tym tematem, znaleźć można w poniższej publikacji. Zapraszamy do uważnej lektury naszego wpisu!

O tym, że port w Rotterdamie pełni niezwykle ważną rolę w Europie, ale i na świecie, decyduje szeroka dostępność tego miejsca nawet dla największych statków morskich. Dodatkowo warto wspomnieć i o tym, że dzięki najnowocześniejszej infrastrukturze wdrożonej w porcie, możliwe jest sukcesywne transportowanie ładunków każdego rodzaju. To wszystko sprawia, że port morski w Rotterdamie jest portem uniwersalnym. To też decyduje o tym, że jego rola na obszarze Europy i całego świata, jest tak ogromna.

Ważna pozycja portu

Port w Rotterdamie – położenie i wielkość

Największy europejski port morski znajduje się w Holandii, w Rotterdamie i jest położony nad Morzem Północnym, w delcie Renu i Mozy. Z uwagi na bardzo korzystne położenie portu, możliwe staje się wykorzystanie dróg śródlądowych skierowanych do centrum Europy. 

Port w Rotterdamie zajmuje powierzchnię 105 km kwadratowych, co umożliwia przyjmowanie i obsługę największych jednostek oceanicznych. Ponadto port rozciąga się także wzdłuż kanału Nieuwe Waterweg na liczącym 40 km odcinku od Rotterdamu do Maasvlakte. Warto również wiedzieć, że przez port w Rotterdamie przebiega kilka głównych torów wodnych, a sam port składa się z kilkunastu kanałów oraz kilkudziesięciu basenów portowych. Do tego wyróżnia się część historyczną portu zlokalizowaną w samym centrum Rotterdamu, Delfshaven, zespół Maashaven/Rijnhaven/Feijenoord oraz porty Nieuw-Mathenesse, Waalhaven, Vondelingenplaat, Eemhaven, Botlek oraz Europoort.

Nawigacja w porcie

Określany mianem największego portu morskiego w Europie, port w Rotterdamie wyróżnia się maksymalną głębokością na poziomie 24 m. Dzięki temu właśnie możliwe staje się przyjęcie tam największych statków świata. Warto dodać, że w tym celu także pogłębiono do 23 m tor wodny Eurogeul oraz zadbano o to, by go wydłużyć do długości 57 km.

Port słynie z rocznej obsługi blisko 550 milionów ton towarów, generując przy tym około 3,5 % PKB w Holandii.

Innowacyjne rozwiązania portowe

Infrastruktura wdrożona w porcie morskim w Rotterdamie jest na wskroś nowoczesna, dzięki czemu można mówić o skutecznym zastosowaniu najbardziej innowacyjnych rozwiązań technicznych. Tym samym w porcie zastosowano takie rozwiązania jak czujniki zamontowane wodzie, wzdłuż nabrzeży, budynków, murów i dróg. Dzięki tym czujnikom można na bieżąco mieć dostęp do rzeczywistego stanu pogody, poziomu wód, siły i kierunku wiatru czy tak ważnej widoczności. Dostęp do tych danych pozwala na skuteczną pracę w porcie oraz zwiększenie do maksymalnego poziomu płynności tejże właśnie pracy.

Największy udział wyładunkowy w Rotterdamie

W największym w Europie porcie morskim w Rotterdamie największy udział ma wyładunek ropy naftowej oraz przeładunek kontenerów. W porcie w Rotterdamie znajduje się specjalna infrastruktura dedykowana bezpiecznemu przeładunkowi chemikaliów, rud metali, ładunków ciekłych i suchych, pojazdów, jak i ładunków mrożonych. Warto również wspomnieć i o tym, że w porcie w Rotterdamie dokonuje się także przeładunku kontenerów ze statków oceanicznych, na statki fiderowe. Te następnie płyną do mniejszych portów europejskich.

Co więcej – bazując na dostępnych danych statystycznych, można się dowiedzieć, że około 40% towarów przybywających do Europy (i to nie tylko drogą morską, ale również rzeczną, koleją czy drogami), przeładowywanych jest właśnie w Rotterdamie. Od 2019 roku również port w Gdańsku współpracuje z portem w Rotterdamie. Nasz gdański port wdrożyć specjalny system cyfrowy, który pozwala klientom za pośrednictwem internetu znaleźć najszybsze i optymalne połączenie czy to kolejowe, ciężarowe, czy też morskie, do i od portu w Gdańsku. Takie rozwiązanie jest obecnie niemal na wagę złota! Warto dodać, że import z portu w Rotterdamie do portu w Gdańsku zajmuje średnio około 4 dni.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *