Rolnictwo w Holandii

utworzone przez | lut 24, 2022

Holandia jest krajem szeroko znanym z prężnego i intensywnego rozwoju rolnictwa. Warto podkreślić, że zajmuje wysoką, bo trzecią pozycję na świecie pod względem eksportu produktów rolnych. Swoją potęgę rolniczą opiera głównie na uprawie kwiatów oraz warzyw w cieplarniach. Które z produktów rolniczych uprawianych w Holandii cieszą się największym zainteresowaniem w eksporcie? Jaki procent mieszkańców Holandii jest zatrudniony w rolnictwie? Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Potężna gospodarka Holandii

Rekordowy wzrost potęgi gospodarczej zanotowano nie gdzie indziej, jak w Holandii. Tamtejsza gospodarka odnotowała w 2021 rok wzrost o 4,8%. Podobny wzrost dotyczył roku 1998. Można domniemywać, że temu wzrostowi przysłużył się znacznie zwiększony względem roku 2020 eksport towarów. Początkowo szacowano, że wzrost ten osiągnie poziom 3%, jednak po informacji podanej przez Holenderski Urząd Statyczny (CBS) wiadomo już, że mowa o większym wzroście gospodarczym. Dodatkowo warto dodać, że Holandia znajduje się w czołówce najbardziej rozwiniętych i najbogatszych krajów świata.

Niderlandy rolnictwem stoją

Holandia jest państwem, w którym wysoce zmechanizowane, intensywne rolnictwo, łącznie z rybołówstwem, odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju gospodarczym kraju. To głównie dzięki uprawie warzyw w cieplarniach możliwy jest tak duży i stale rosnący eksport towarów. Które z warzyw uprawiane są w Holandii najczęściej? Tu mowa przede wszystkim o pomidorach, ogórkach i papryce. Bazując na danych z 2017 roku, uprawy pomidorów zajmują średnio około połowy całego udziału upraw warzyw w Holandii (przyjmując wielkość około 1700 ha z 3500 ha). Największy udział w uprawie tych warzyw ma odmiana pomidorów gronowych. 

Ciekawostką może być zaś fakt nieustannie rosnącego od 2010 roku popytu w Holandii na truskawki. Produkcja tych owoców w 2021 roku osiągnęła rekordowy poziom 78 mln kg. Sezon na truskawki trwa dłużej niż w Polsce – od kwietnia, nawet do jesieni. Wszystko za sprawą upraw szklarniowych. 

Warto wiedzieć też, jaki jest udział Holandii w światowym eksporcie świeżych i przetworzonych warzyw. Wynosić będzie odpowiednio 13% dla warzyw i 2% więcej, czyli 15%, dla owoców. 

Zatrudnienie w holenderskim sektorze rolniczym również jest spore. Mowa bowiem o nawet 4% ludności czynnej zawodowo, która pozostaje zatrudniona właśnie przy produkcji rolniczej. 

Silne ogrodnictwo w Holandii

Czy jednak  Holandia ma tak wysoką pozycję wśród krajów europejskich tylko ze względu na uprawę warzyw? Równie dużą rolę w umacnianiu silnej pozycji rolnictwa pełni uprawa kwiatów. Ogrodnictwo szklarniowe zajmuje bardzo mocną pozycję w sektorze rolniczym. Warto podkreślić, że daje nawet około 40% wartości całej produkcji rolnej, z czego ponad połowę stanowić będą właśnie kwiaty i rośliny ozdobne. Do najczęściej uprawianych kwiatów w Holandii zaliczyć należy przede wszystkim tulipany, choć nie tylko. Dużą popularnością cieszy się także uprawa mieczyków, narcyzów i hiacyntów. Dodatkowo warto wiedzieć, że to właśnie z Holandii pochodzi aż 92% światowego eksportu cebulek kwiatowych, 57% kwiatów ciętych oraz materiału szkółkarskiego i 53% roślin ozdobnych. Nikogo nie powinno więc dziwić określenie, które jest sformułowaniem powszechnie znanym w Niderlandach. Holendrzy bowiem nazywają swój kraj “ogrodem Europy”.

Wszystkie wyżej wymienione produkty eksportu rolnego trafiają przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej. Holandia, po USA i Francji zajmuje trzecie miejsce na liście eksporterów produktów rolno-spożywczych.

Wysoki poziom organizacji w sektorze rolniczym

Co sprawia, że osiągnięcia holenderskiego rolnictwa są tak wielkie i nie zauważa się wcale tendencji malejącej? Decydować o tym będzie bardzo dobra organizacja szkolnictwa oraz doradztwa rolniczego, choć nie tylko. Czynnikiem mającym wpływ na doskonałą kondycję sektora rolniczego będzie miała także świetnie funkcjonująca sieć usług oraz doskonałe zaopatrzenie rolnika w środki produkcji. Tu mowa przede wszystkim o bardzo wydajnych maszynach oraz nowoczesnych, innowacyjnie wyposażonych i skomputeryzowanych szklarniach. Istotnym czynnikiem będą również sprzyjające produkcji rolnej warunki glebowe oraz klimatyczne, jak również wieloletnie tradycje w sektorze rolniczym, które charakterystyczne są właśnie dla Holandii.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *