Rynek pracy w Holandii jest bardzo gościnny i obfituje w oferty pracy dla obcokrajowców. Nasi rodacy od lat wyjeżdżają, by zarabiać w Holandii. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla Polaków, ponieważ zarobki w tym kraju są znacznie wyższe niż wynagrodzenie oferowane przez polskich pracodawców. Czego mimo wszystko można się spodziewać po pracy w Holandii? Jakich ofert szukać i na jakie stanowiska w ogóle liczyć? Innymi słowy: jakie prace w Holandii najczęściej wykonują Polacy?
Polscy pracownicy w Holandii
Trzeba na wstępie powiedzieć, że rodzaj pracy, która jest w zasięgu Polaków, jest w dużym stopniu uzależniony od znajomości języka. Jeśli znamy tylko język polski, to oczywiste jest, że możemy liczyć wyłącznie na prace fizyczne z minimalną potrzebą komunikacji. Znajomość języka angielskiego otwiera nowe możliwości, a te wiążą się także z wyższymi zarobkami.
Natomiast znajomość języka niderlandzkiego daje niemal takie same opcje, jakie posiadają rodowici Holendrzy. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W Holandii dużo wyżej ceni się właśnie doświadczenie oraz praktyczne umiejętności niż wiedzę i dyplomy. Oczywiście wiadomo, że fachowiec, taki jak stolarz, ślusarz czy dekarz, zarobi nieporównywalnie więcej niż pracownik fizyczny. Mimo wszystko takich specjalistów w swojej branży do Holandii trafia już coraz mniej.
Jakie branże dostępne są dla Polaków w Holandii?
Polscy pracownicy, jak już wspomnieliśmy, mogą liczyć na zatrudnienie w różnych sektorach – w zależności od poziomu znajomości języka, doświadczenia i kwalifikacji. Najczęściej obsadzani są w takich branżach, jak produkcja, logistyka i budownictwo. Oprócz tego równie często trafiają się prace sezonowe w ogrodnictwie. Ponadto praca w charakterze opiekuna osób starszych – jest mniej popularna niż w Niemczech, ale wciąż jest zapotrzebowanie zarówno na opiekunów, jak i wykwalifikowane pielęgniarki czy pielęgniarzy.
Jeśli chodzi o Holandię, to raczej nie ma zapotrzebowania na pracowników w hotelarstwie czy turystyce – ze względu na to, że Holandia nie jest tak popularnym kierunkiem urlopowym, jak na przykład Grecja czy Hiszpania. Podobnie praca dla specjalistów różnego typu czy praca biurowa – trafia się dużo rzadziej, ale zdarzają się i takie oferty.
Praca sezonowa w ogrodnictwie w Holandii
W Holandii nie brakuje pracy sezonowej, szczególnie w ogrodnictwie i rolnictwie. Zagraniczni pracownicy najczęściej wykonują prace przy zbiorach, sortowaniu i pakowaniu warzyw, owoców i kwiatów. Oprócz tego zatrudnienie sezonowe dostępne jest także w branży gastronomicznej – jako kelner oraz pomoc kuchenna. Nie zmienia to faktu, że najczęstszą i najbardziej popularną pracą sezonową jest właśnie praca w ogrodnictwie. Warto także wspomnieć, że praca może być zarówno pracą sezonową, jak i stałą. Ze względu na bardzo częste występowanie szklarni na terenie całego kraju.
Praca w ogrodnictwie to zarówno praca przy owocach, jak i warzywach, ale znacznie częściej przy kwiatach. Pracownicy zagraniczni wykonują czynności związane z hodowlą kwiatów na każdym etapie ich produkcji. Poczynając od sadzenia, przesadzania i rozsadzania przez przycinanie, obrywanie liści i patyczkowanie, a na etykietowaniu, foliowaniu i przygotowywaniu do wysyłki kończąc. Pracownicy zagraniczni, w tym pracownicy z Polski, są bardzo chętnie zatrudniani. Praca ta nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Pracownicy z łatwością mogą zostać przeszkoleni na miejscu. Co najważniejsze, zatrudnienie nie jest warunkowane zaawansowaną znajomością języka niderlandzkiego czy angielskiego.
Inne branże – znajdź pracę w Holandii
Równie popularne jak praca sezonowa są także oferty pracy na produkcji. Szeroko pojęta praca na produkcji najczęściej oznacza zatrudnienie jako pakowacz, monter, kontroler jakości, operator maszyn lub po prostu pracownik fizyczny. W Holandii pojawia się także zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Branża budowlana obfituje w oferty zatrudnienia na stanowisku malarza, dekarza, murarza, cieśli, betoniarza oraz pomocnika budowlanego.