Planujesz wyjazd do pracy za granicą? Wybierz Holandię

utworzone przez | mar 20, 2019

Ofert pracy za granicą jest bardzo wiele. Osoby szukające zatrudnienia mogą swobodnie wybierać spośród różnych ofert i krajów docelowych. Czasem zdarza się, że decyzja o wyjeździe jest efektem impulsu. Jednak najczęściej jest ona dokładnie i gruntownie przemyślana oraz przekalkulowana. Decydując się na wyjazd, trzeba wybrać kraj, który będzie celem naszej podróży. Coraz więcej Polaków wyjeżdża do Holandii. Nie jest to przypadek. Dlaczego więc Holandia jest dla nas tak atrakcyjna?


Gdzie do pracy za granicę?

Pierwszy boom emigracji zarobkowej, który nastąpił bezpośrednio po otwarciu granic Unii Europejskiej, skierowany był na Wyspy Brytyjskie. Te czasy dawno już minęły, a w obliczu Brexitu i coraz większej niechęci Brytyjczyków do obcokrajowców raczej mało kto myśli o wyjeździe do Anglii, a coraz więcej osób zastanawia się nad powrotem do ojczyzny. Niemcy też powoli przestają być atrakcyjnym miejscem pracy dla Polaków.

Nie zmienia to faktu, że niezmiennie z chęcią i szeroko otwartymi ramionami Polaków witają Holendrzy. Jest tam dla nas praca – w dodatku dobrze płatna. Holendrzy, oswojeni z dużą ilością obcokrajowców pracujących w ich kraju, są bardzo otwarci i przyjacielscy w stosunku do innych narodowości. Dlatego też jeśli wyjeżdżać do pracy za granicę, to właśnie do Holandii.

Co sprawia, że tak chętnie wybieramy Holandię?

Najczęściej przyczyną wyjazdu za granicę jest chęć zdobycia stabilnego zatrudnienia, a także oferowane wynagrodzenie. W Holandii Polak bez specjalnych kwalifikacji i bez znajomości języka może liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Wysokość wypłat jest równie ważna co ich terminowość i częstotliwość; w Polsce przywykliśmy do comiesięcznych wypłat wynagrodzenia, natomiast w Holandii odbywa się to w cyklu tygodniowym.

Holenderski rynek pracy obfituje w oferty z różnego zakresu i różnych branż. Posiadając wykształcenie oraz znajomość języka, możemy liczyć na dużo lepsze oferty zatrudnienia oraz wyższe wynagrodzenie. Języka można się z powodzeniem nauczyć, obcując na co dzień z Holendrami. Warto zawierać takie znajomości, bo w dłuższej perspektywie taka dodatkowa wiedza i umiejętności mogą nam przynieść spore korzyści.

Jakich pracowników szukają Holendrzy?

O ile w Polsce nadal wysoko ceni się wykształcenie akademickie, o tyle w Holandii nie jest ono stawiane przez pracodawców na pierwszym miejscu. W holenderskich firmach dużo wyżej od wykształcenia ceni się doświadczenie. Panuje tam, dość słuszne zresztą, przekonanie, że doświadczenie w określonym zawodzie znacznie lepiej przygotowuje do pracy niż sama wiedza akademicka.

Jeśli masz określony fach w ręku i nie boisz się pracy, to z pewnością znajdzie się dla Ciebie w Holandii atrakcyjna praca. A jeśli jesteś młodą osobą lub z różnych powodów Twoje doświadczenie zawodowe nie jest jeszcze imponujące, to również nie jest powód do zmartwień. W Holandii można także nabyć cenne doświadczenie. Warto wspomnieć, że holenderskim pracodawcom zależy na pracownikach na dłuższy czas. Z tego też powodu przygotowują ich do pracy, szkolą, jednocześnie wiążąc z nimi przyszłość.

Kto może wyjechać do pracy w Holandii?

To pytanie również dręczy osoby zastanawiające się nad wyjazdem do pracy za granicę. Praca w Holandii czeka przede wszystkim na osoby młode pragnące dorobić podczas wakacji czy szukające zatrudnienia na dłuższy czas. W Holandii pracę można rozpocząć już w wieku 15 lat, wprawdzie z pewnymi ograniczeniami, ale daje to już dobre możliwości zarobku.

Należy także pamiętać, że stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę w Holandii jest uzależniona od wieku pracownika. Najmłodsi pracownicy zarabiają najmniej, a pełną stawkę minimalnego wynagrodzenia otrzymujemy od wieku 22 lat.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *