Wyjedź do pracy w Holandii – sezonowe zatrudnienie dla Polaków

utworzone przez | maj 1, 2019

Możliwość pracy za granicą dla Polaków zaistniała w momencie otwarcia granic dla niektórych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Holandia zezwoliła Polakom na pracę w swoim kraju dopiero w 2007 roku. Od tamtego czasu ten kraj jest stale i niesłabnąco atrakcyjnym celem wyjazdów zarobkowych. Polacy korzystają z możliwości pracy sezonowej w Holandii szczególnie często. Jest to dobra oraz przede wszystkim uczciwa możliwość zarobienia atrakcyjnych pieniędzy. W których branżach szukać zatrudnienia i dla kogo jest ono dostępne?

Dlaczego warto podjąć pracę w Holandii?

Wyjazd do pracy za granicą dla wielu nie jest łatwy. Nawet wybór pracy sezonowej wiąże się z pozostawieniem bliskich na 3 lub nawet 6 miesięcy. Nie każdy jest gotów na taką rozłąkę. Ale bywa tak, że brak pracy w kraju i możliwość atrakcyjnego zarobku za granicą skłania do podjęcia tej niełatwej decyzji. Warto przy tym pamiętać, że podjęcie pracy za granicą niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pracując w Holandii, mamy możliwość osiągnięcia dużo wyższych zarobków w krótszym czasie niż w przypadku pracy w kraju. Pracując legalnie za granicą, mamy też prawo do opieki medycznej. Ponadto nabywamy prawa emerytalne. Pracując w Holandii, już po kilku latach mamy uprawnienia do emerytury AOW. Może ona stanowić bardzo atrakcyjny dodatek do zwykłej emerytury.

Prace sezonowe w Holandii

Ciekawym rozwiązaniem dla wielu Polaków jest możliwość podjęcia pracy sezonowej. Zdarza się tak, że będąc na urlopie wypoczynkowym w etatowej pracy w Polsce, nasi rodacy dorabiają, podejmując pracę sezonową za granicą – najczęściej w Holandii. Praca sezonowa jest także dobrą i atrakcyjną opcją dla osób, które nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na dłuższą rozłąkę z rodziną. Praca sezonowa, na przykład w ogrodnictwie, jest doskonałym pomysłem na zarobienie dodatkowych pieniędzy podczas wakacji. Wachlarz prac sezonowych w Holandii jest bardzo szeroki.

Najpopularniejszą i najchętniej wybieraną pracą sezonową jest zatrudnienie w ogrodnictwie. Dostępna jest praca w ogrodnictwie zarówno w szklarniach, jak i pod gołym niebem i dotyczy tak kwiatów, jak i owoców. Obejmuje ona wszystkie etapy pracy z roślinami, poczynając od sadzenia poprzez ich pielęgnowanie, a na zbiorach kończąc. Praca w ogrodnictwie jako praca sezonowa jest bardzo atrakcyjna dla osób w każdym wieku ze względu na brak wymaganych szczególnych kwalifikacji. Ponadto nie ma potrzeby znajomości języka niderlandzkiego. Konieczność komunikacji jest minimalna, a w bliskim sąsiedztwie zawsze znajdzie się pracownik, który zazwyczaj już dobrze orientuje się w obowiązkach i zwyczajach panujących w miejscu pracy.

Jak znaleźć pracę sezonową w Holandii

Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na znalezienie pracy sezonowej w Holandii jest skorzystanie z biura pośrednictwa pracy. W takim biurze pracownik będący zarówno pośrednikiem, jak i opiekunem pomoże dobrać odpowiedni termin wyjazdu, optymalny rejon Holandii i branżę. Następnie pomoże również w zorganizowaniu całego wyjazdu za granicę – zarówno aspektów formalnych, jak i tych zupełnie praktycznych.

To nie koniec zalet płynących ze skorzystania z biura pośrednictwa pracy. Najczęściej dostępne w nich oferty pracy obejmują możliwość zakwaterowania. Ta forma zatrudnienia jest szczególnie cenna w przypadku prac sezonowych, gdyż wyjeżdżając na krótko, nie chcemy dodatkowo tracić czasu i energii na poszukiwanie mieszkania. Jeszcze jedną ważną zaletą wynikającą z zatrudnienia przez biuro pośrednictwa pracy jest stała opieka pracownika biura.

Przez cały okres trwania pracy za granicą do dyspozycji pracowników pozostaje opiekun, który pomoże załatwić wiele ważnych kwestii, szczególnie tych wymagających znajomości języka. Warto więc skorzystać z takiej opcji zatrudnienia sezonowego.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *