Jakie prace w Holandii najczęściej wykonują Polacy?

utworzone przez | kwi 1, 2019

Rynek pracy w Holandii jest bardzo gościnny i obfituje w oferty pracy dla obcokrajowców. Nasi rodacy od lat wyjeżdżają, by zarabiać w Holandii. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla Polaków, ponieważ zarobki w tym kraju są znacznie wyższe niż wynagrodzenie oferowane przez polskich pracodawców. Czego mimo wszystko można się spodziewać po pracy w Holandii? Jakich ofert szukać i na jakie stanowiska w ogóle liczyć? Innymi słowy: jakie prace w Holandii najczęściej wykonują Polacy?


Polscy pracownicy w Holandii

Trzeba na wstępie powiedzieć, że rodzaj pracy, która jest w zasięgu Polaków, jest w dużym stopniu uzależniony od znajomości języka. Jeśli znamy tylko język polski, to oczywiste jest, że możemy liczyć wyłącznie na prace fizyczne z minimalną potrzebą komunikacji. Znajomość języka angielskiego otwiera nowe możliwości, a te wiążą się także z wyższymi zarobkami.

Natomiast znajomość języka niderlandzkiego daje niemal takie same opcje, jakie posiadają rodowici Holendrzy. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W Holandii dużo wyżej ceni się właśnie doświadczenie oraz praktyczne umiejętności niż wiedzę i dyplomy. Oczywiście wiadomo, że fachowiec, taki jak stolarz, ślusarz czy dekarz, zarobi nieporównywalnie więcej niż pracownik fizyczny. Mimo wszystko takich specjalistów w swojej branży do Holandii trafia już coraz mniej.

Jakie branże dostępne są dla Polaków w Holandii?

Polscy pracownicy, jak już wspomnieliśmy, mogą liczyć na zatrudnienie w różnych sektorach – w zależności od poziomu znajomości języka, doświadczenia i kwalifikacji. Najczęściej obsadzani są w takich branżach, jak produkcja, logistyka i budownictwo. Oprócz tego równie często trafiają się prace sezonowe w ogrodnictwie. Ponadto praca w charakterze opiekuna osób starszych – jest mniej popularna niż w Niemczech, ale wciąż jest zapotrzebowanie zarówno na opiekunów, jak i wykwalifikowane pielęgniarki czy pielęgniarzy.

Jeśli chodzi o Holandię, to raczej nie ma zapotrzebowania na pracowników w hotelarstwie czy turystyce – ze względu na to, że Holandia nie jest tak popularnym kierunkiem urlopowym, jak na przykład Grecja czy Hiszpania. Podobnie praca dla specjalistów różnego typu czy praca biurowa – trafia się dużo rzadziej, ale zdarzają się i takie oferty.

Praca sezonowa w ogrodnictwie w Holandii

W Holandii nie brakuje pracy sezonowej, szczególnie w ogrodnictwie i rolnictwie. Zagraniczni pracownicy najczęściej wykonują prace przy zbiorach, sortowaniu i pakowaniu warzyw, owoców i kwiatów. Oprócz tego zatrudnienie sezonowe dostępne jest także w branży gastronomicznej – jako kelner oraz pomoc kuchenna. Nie zmienia to faktu, że najczęstszą i najbardziej popularną pracą sezonową jest właśnie praca w ogrodnictwie. Warto także wspomnieć, że praca może być zarówno pracą sezonową, jak i stałą. Ze względu na bardzo częste występowanie szklarni na terenie całego kraju.

Praca w ogrodnictwie to zarówno praca przy owocach, jak i warzywach, ale znacznie częściej przy kwiatach. Pracownicy zagraniczni wykonują czynności związane z hodowlą kwiatów na każdym etapie ich produkcji. Poczynając od sadzenia, przesadzania i rozsadzania przez przycinanie, obrywanie liści i patyczkowanie, a na etykietowaniu, foliowaniu i przygotowywaniu do wysyłki kończąc. Pracownicy zagraniczni, w tym pracownicy z Polski, są bardzo chętnie zatrudniani. Praca ta nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Pracownicy z łatwością mogą zostać przeszkoleni na miejscu. Co najważniejsze, zatrudnienie nie jest warunkowane zaawansowaną znajomością języka niderlandzkiego czy angielskiego.

Inne branże – znajdź pracę w Holandii

Równie popularne jak praca sezonowa są także oferty pracy na produkcji. Szeroko pojęta praca na produkcji najczęściej oznacza zatrudnienie jako pakowacz, monter, kontroler jakości, operator maszyn lub po prostu pracownik fizyczny. W Holandii pojawia się także zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Branża budowlana obfituje w oferty zatrudnienia na stanowisku malarza, dekarza, murarza, cieśli, betoniarza oraz pomocnika budowlanego.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *