Boom na pracę w Holandii – lato to dobra pora na wyjazd w celach zarobkowych

utworzone przez | lip 3, 2019

Wyjazdy do pracy za granicą, a zwłaszcza do Holandii, nadal są niebywale popularne. Wakacje i okres letni jest szczególnie gorącym pod względem wyjazdów zarobkowych czasem. Uczniowie i studenci chętnie wykorzystują wolny czas, aby dorobić podczas wakacyjnej pracy za granicą. Ale to nie jedyne grupy społeczne wykorzystujące wakacyjny boom na pracę. Coraz częściej Polacy wykorzystują urlop wypoczynkowy i wakacje aby wyjechać i… zarobić. Gdzie i w jakich branżach można znaleźć wakacyjną pracę?


Letnia praca w Holandii

Latem i w okresie wakacyjnym nie brakuje ofert pracy na holenderskim rynku. Do wyboru jest zatrudnienie w wielu branżach, które poszukują pracowników przez cały rok. Ale dodatkowo uzupełniane są one ofertami prac sezonowych. Najpopularniejsze prace sezonowe to praca w rolnictwie i ogrodnictwie. Nieustannie w Holandii każdego roku poszukiwani są pracownicy do uprawy oraz zbioru różnorodnych kwiatów, zarówno ciętych, jak i doniczkowych. Praca w ogrodnictwie to nie zawsze zadania wykonywane na świeżym powietrzu i w pełnym słońcu. Równie często oferty pracy w ogrodnictwie obejmują zadania w szklarniach. Warto bowiem wiedzieć, że hodowla kwiatów, tak ciętych, jak i doniczkowych, odbywa się w Holandii przez cały rok właśnie dzięki wykorzystaniu szklarni. Oprócz tego pracownicy sezonowi znajdą zatrudnienie w rolnictwie przy pielęgnacji i zbiorze owoców, najczęściej truskawek.

Kontrakty krótkoterminowe na pracę w Holandii

Ważne, że zarówno holenderscy pracodawcy, jak i biura pośrednictwa pracy w Polsce podpisują z pracownikami nie tylko kontrakty długoterminowe. Kontrakty krótkoterminowe i praca sezonowa była niebywale popularna, gdy możliwość wyjazdu Polaków do Holandii dopiero się otwierała. Na pewien czas praca sezonowa straciła na atrakcyjności na rzecz długoterminowych kontraktów w Holandii. Teraz mamy do czynienia z renesansem pracy sezonowej. Oznacza to, że nie tylko holenderscy pracodawcy powrócili do tej formy zatrudniania, ale również polscy pracownicy chętniej podejmują tego rodzaju zatrudnienie.

Praca sezonowa w Holandii – czy warto?

Praca sezonowa w Holandii najczęściej jest objęta kontraktem na 3 miesiące. Zastanawiając się nad kwestią, czy podjąć tego typu pracę i czy warto to zrobić, należy rozważyć nie tylko kwestie osobiste, ale także ogólną sytuację w kraju. W niektórych rejonach Polski, szczególnie we wschodniej części kraju, trudno o zatrudnienie. Dodatkowo należy zorientować się i porównać zarobki, jakie można osiągnąć w okresie 3 miesięcy w Polsce i w Holandii. Holenderskie zarobki w euro są niebywale kuszące i atrakcyjne w porównaniu z polską pensją minimalną, która niestety nadal jest rzeczywistością wielu Polaków. Nawet jeśli od pensji oferowanej przez holenderskiego pracodawcę odejmiemy koszt zakwaterowania i wyżywienia, to wciąż po powrocie do Polski pozostaje nam dość pokaźna kwota, nieosiągalna dla pracy w tym samym okresie w Polsce.

Poszukiwanie pracy sezonowej w Holandii

Znalezienie pracy sezonowej w Holandii nie jest najłatwiejszym zadaniem. Poszukując zatrudnienia jedynie na 3 miesiące, mamy ograniczone możliwości sprawdzenia i zweryfikowania wielu kwestii. Dodatkowo poszukiwanie krótkoterminowego zakwaterowania na własną rękę nie jest łatwe i może być dość kosztowne. Istnieje sposób, aby obejść wszystkie te trudności. Najlepszą metodą na znalezienie pracy sezonowej w Holandii jest skorzystanie z pomocy biura pośrednictwa pracy.

Biura te skupiają nie tylko atrakcyjne oferty pracy długoterminowej, ale także równie opłacalne oferty pracy sezonowej. Oprócz tego ogromną zaletą korzystania z usług biura pośrednictwa pracy przy poszukiwaniu pracy sezonowej jest możliwość skorzystania z zatrudnienia z zakwaterowaniem. Ponadto biura pośrednictwa pracy oferują kandydatom podpisującym z nimi kontrakt również transport do Holandii, który może zostać opłacony z pierwszej wypłaty. Takie rozwiązanie i wybór takiej oferty jest dla kandydatów niebywale korzystny, a ponadto pozwala zdjąć z ich barków wiele dodatkowych problemów i spraw do załatwienia.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *