Jesień to dobry czas na wyjazd w celu zatrudnienia za granicą
Do biur pośrednictwa pracy w celu znalezienia zatrudnienia za granicą najczęściej ruszamy wiosną lub latem. Od lat mówi się o sezonowych wyjazdach „na truskawki” do Holandii. Dlatego nie dziwi fakt, że wielu kandydatów do pracy jest przekonanych, iż sezon wiosenno-letni to jedyny moment dający możliwość wyjazdu za granicę do pracy. Zwykle tak jest w przypadku osób chcących wykorzystać wakacje, by dorobić. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie holenderskiego rynku pracy, to jest on otwarty na pracowników z Polski nie tylko w okresie wiosenno-letnim.
1. Jaka praca jesienią w Holandii?
Praca w Holandii jest w zasięgu Polaków już od wielu lat. Rynek oferuje różne możliwości zatrudnienia, nadal kojarzy się ona z pracą ściśle sezonową. Holandia daje szerokie możliwości zatrudnienia i zarobków w ogrodnictwie oraz rolnictwie. Są to sektory bardzo mocno uzależnione od warunków atmosferycznych i pory roku. Oczywiście wiosną oraz latem pracy jest najwięcej. Nie należy zapominać o ogrodnictwie szklarniowym w Holandii, które stanowi dobrze prosperujący sektor na holenderskim rynku. Ogrodnictwo szklarniowe jest doskonałą opcją do podjęcia pracy w Holandii również jesienią. Jeśli planuje się wyjazd do pracy w Holandii w tym okresie, to warto rozważyć oferty pracy w ogrodnictwie szklarniowym.
2. Jak przebiega rekrutacja do pracy w Holandii?
Biura pośrednictwa pracy przeprowadzają wstępne rekrutacje na zlecenie holenderskich pracodawców. Warto wiedzieć, jak przebiega rekrutacja, czego się spodziewać i na co się przygotować. Z pewnością należy pamiętać o obowiązku złożenia aplikacji, najczęściej w postaci samego CV. Niektóre biura pośrednictwa pracy za granicą dają możliwość zrealizowania tego kroku drogą elektroniczną. Inne natomiast wymagają osobistego stawienia się w biurze. Przedstawienie CV daje specjalistom od rekrutacji możliwość poznania profilu kandydata i kolejno pod tym kątem dobrać ofertę pracy.
Zdarza się, że kandydat nie aplikuje na żadne konkretne stanowisko. Jedynie składa swoje CV w biurze pośrednictwa pracy w poszukiwaniu jakiegokolwiek zatrudnienia za granicą. Rekrutacja najczęściej składa się z rozmowy z kandydatem, po której zostaje podjęta decyzja o zatrudnieniu. Wieloetapowe i bardziej wymagające rekrutacje dotyczą stanowisk kierowniczych oraz kadry menadżerskiej.
Często pracodawcy zajmują się poszukiwaniem takich pracowników na własną rękę. Podczas pierwszej rozmowy rekrutera z biura pośrednictwa pracy z kandydatem do pracy za granicą przedstawia się podstawowe informacje. Dotyczą one przedsiębiorstwa, poszukującego pracowników i charakterystyka wolnych stanowisk pracy.
Kolejno specjalista od rekrutacji do pracy w Holandii zadaje kandydatowi pytania w celu doprecyzowanie złożonej aplikacji. Warto wiedzieć, że Holendrzy przywiązują wagę do równego traktowania w zatrudnieniu i zaczyna się to już na etapie rekrutacji. W tym w zakresie zatrudnienia obcokrajowców. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie kandydat do pracy w Holandii, niezależnie od kraju pochodzenia czy zamieszkania, może zgłosić komisji do spraw równego traktowania. Uzasadnione pytanie osobiste, związane z ofertą pracy za granicą może dotyczyć tego, czy religia kandydata nie koliduje z zakresem przyszłych obowiązków związanych z zatrudnieniem oraz czasem wykonania obowiązków. Po podjęciu pozytywnej decyzji o zatrudnieniu w Holandii strony podpisują umowę.