Praca za granicą bez znajomości języka – czy to możliwe?

utworzone przez | lis 15, 2019

Nauka języka obcego na stałe wpisała się do planu edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. W niektórych miastach już przedszkolaki mogą skorzystać ze specjalnych lekcji języków obcych, które wykorzystują niebywałą plastyczność młodych umysłów. Jednak nie każdy miał tyle szczęścia i możliwości, aby na wczesnym etapie kształcenia zacząć uczyć się języka. I później władać nim niemal tak biegle jak ojczystym. W całym kraju wciąż wielu Polaków nie posiada nawet podstaw znajomości języka obcego. Czy ten brak znajomości języka przesądza o niemożliwości pracy za granicą? W żadnym wypadku.

Czy wyjazd do pracy za granicę bez znajomości języka jest możliwy?

Wielu osobom wydaje się, że znajomość języka obcego jest niezbędnym warunkiem, by podjąć zatrudnienie za granicą. O ile w takiej sytuacji poszukiwanie pracy jest nieco utrudnione i kandydat powinien poszukać fachowej pomocy w tym zakresie, o tyle nie jest to zupełnie niemożliwe. Wiele ofert pracy, głównie fizycznej, kierowanych jest do osób nieposiadających ani specjalistycznej wiedzy, ani też znajomości języka obcego. Młodemu pokoleniu może się wydawać, że w obecnych czasach każdy zna przynajmniej jeden język obcy. Zapomina ono, że kiedyś edukacja wyglądała zupełnie inaczej. Dodatkowo nietrenowane umiejętności językowe zanikają, a i nie każdy może poszczycić się takimi samymi zdolnościami pozwalającymi na opanowanie języka obcego. Odpowiednie zorganizowanie wszystkich formalności jeszcze w Polsce pozwoli na spokojny wyjazd do pracy za granicą, nawet bez znajomości jakiegokolwiek języka obcego. W takiej organizacji fachowo pomagają pracownicy biura pośrednictwa pracy.

Gdzie szukać pracy za granicą bez znajomości języka?

Internet bez wątpienia nie jest miejscem, gdzie powinniśmy prowadzić nasze poszukiwania. Szukając pracy za granicą na własną rękę, również przez internet, musimy posiadać przynajmniej minimalną znajomość języka obcego, w którym formułowana jest oferta. Oczywiście, można próbować wspomagać się translatorami dostępnymi w sieci. W każdym razie, o ile damy radę tak przetłumaczyć samą ofertę, o tyle skonstruowana przez nas odpowiedź na nią może pozostawiać wiele do życzenia pod względem składni i gramatyki.

Wynika to z faktu, że internetowe tłumacze zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przekładaniu pojedynczych słów i zwrotów niż całych wypowiedzi. Dodatkowo, jeśli już w ten sposób dobrniemy do etapu podpisywania umowy, to zawiłe prawnicze sformułowania w obcym języku mogą nas wprowadzić w nie lada kłopoty. Skoro więc to takie trudne, to jak szukać pracy za granicą bez znajomości języka? Najlepiej skorzystać z pomocy pracowników biura pośrednictwa pracy.

Osoby zatrudnione w biurach znają po kilka języków obcych w mowie i piśmie. Dodatkowo dysponują szeroką bazą ofert pracy z różnych krajów i w bardzo różnych branżach. Służą pomocą na każdym etapie: od poszukiwania pracy przez kontakt z pracodawcą, na podpisaniu umowy kończąc. Wiele biur pośrednictwa pracy oferuje również opiekę koordynatora już po podpisaniu umowy i wyjeździe za granicę. Pomoc ta może okazać się szczególnie cenna, gdy przyjdzie dogadać się w obcym kraju.

Chcąc, aby cały wyjazd i praca były jeszcze mniej kłopotliwe oraz lepiej zaplanowane, można także skorzystać z proponowanych przez biura pośrednictwa pracy ofert pracy z zakwaterowaniem. Otrzymamy wtedy pewność zakwaterowania w godnych warunkach i w niewielkiej odległości od miejsca zatrudnienia. Ponadto biura pośrednictwa pracy zajmują się również organizacją transportu z Polski do docelowego miejsca zatrudnienia. Jest to ogrom profitów, z których warto skorzystać, zwłaszcza gdy decydujemy się na pracę za granicą bez znajomości języka.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *