Czy praca w Holandii liczy się do polskiej emerytury?

utworzone przez | gru 21, 2019

Pracowałeś w Polsce i za granicą – w państwach członkowskich Unii Europejskiej – i liczysz na emeryturę? Możesz uzyskać świadczenia zarówno z Polski, jak i z państwa członkowskiego, w którym byłeś ubezpieczony. Aby otrzymać takie świadczenie, musisz spełniać warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury w danym państwie. 

Uzyskanie emerytury z innego państwa członkowskiego jest możliwe dzięki unijnej koordynacji systemów emerytalno-rentowych. Obowiązuje ona większość tych krajów, między innymi Holandię, na podstawie rozporządzeń unijnych. Jednakże do uzyskania takiego świadczenia konieczne jest zamieszkiwanie oraz wykonywanie pracy w Holandii przez wiele lat.


Warto wiedzieć, że w pewnych okolicznościach nawet krótkotrwała praca w Holandii liczy się do polskiej emerytury. Ponadto do renty czy nawet do zasiłku dla bezrobotnych. Aby stało się tak niejako „automatycznie”, trzeba być zatrudnionym przez polską agencję pracy i delegowanym do pracy za granicę.


Gdy pracownik samodzielnie znalazł dla siebie pracę w Holandii, warunkiem do zaliczenia czasu pracy do emerytury w Polsce jest spełnienie przez niego pewnych wymagań. W podobnej sytuacji są pracownicy, którym w znalezieniu odpowiadającego im zatrudnienia pomagały agencje pośrednictwa pracy. W przeciwieństwie do innych zatrudnionych oni mogą liczyć na pomoc profesjonalistów. Służących radą i udzielających wszelkich niezbędnych informacji. W tym także tych, które wiążą się z późniejszym prawem do polskiej emerytury.

Praca w Holandii a polska emerytura

Jesteś zatrudniony bezpośrednio u holenderskiego pracodawcy? Nie zapomnij o ważnych formalnościach. Praca w Holandii może wliczać się do polskiej emerytury. Jeśli pracownik posługuje się formularzem PD U1, który jest międzynarodowym dokumentem obowiązującym w całej Unii Europejskiej. Poświadcza on faktyczny okres zatrudnienia i okresy składkowe w czasie pracy za granicą. Może zatem posłużyć jako świadectwo pracy z zagranicy. O taki formularz należy zawnioskować do właściwej instytucji socjalnej, jaką w Holandii jest Jednostka Wykonawcza Ubezpieczeń Pracowniczych, czyli UWV.

Trzeba pamiętać, że analogicznie jak w Polsce, również w Holandii do emerytury liczy się jedynie praca wykonywana legalnie. Jeśli zatem podejmujesz zatrudnienie na własną rękę, które nie jest objęte ubezpieczeniem, nie zostanie ono uwzględnione na druku PD U1. Między innymi dlatego tak istotne jest podejmowanie legalnego zatrudnienia. W tym właśnie pomagają agencje pośrednictwa pracy za granicą, które kierują chętne osoby do pracy u sprawdzonych pracodawców. Takie zatrudnienie jest zawsze legalne, na podstawie zgodnej z prawem umowy. A więc zaliczenie czasu jej trwania do emerytury nie będzie stanowiło problemu.

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *