Podatki w Holandii

utworzone przez | lip 19, 2022

System podatkowy obowiązujący w Holandii znacznie różni się od systemu obowiązującego w Polsce. Warto więc dokładnie poznać wszystkie najważniejsze założenia tego systemu, by być w pełni świadomym wszelkich obowiązków nakładanych na podatników. Jakie podatki obowiązują w Holandii? O czym powinien wiedzieć każdy podatnik osiągający dochody w Niderlandach? Odpowiedzi na wiele pytań znaleźć można w poniższej publikacji. Zainteresowanych tematem zapraszamy do uważnej lektury!

Obowiązek podatkowy w Holandii

Rozliczanie podatków w Holandii obowiązuje osoby, które osiągają przychody, w ciągu roku kilka razy zmieniały pracodawcę, oprócz wynagrodzenia pobierały też zasiłek lub różnego rodzaju dodatki bądź otrzymały od urzędu podatkowego zawiadomienie o konieczności wypełnienia zeznania podatkowego.

Pracownicy delegowani zaś, pracujący na terenie Holandii, mają obowiązek zapłaty podatku w związku z czasem pobytu w Holandii przekraczającym 183 dni lub czasem świadczenia obowiązku pracy w Holandii na rzecz holenderskiego pracodawcy. Taki sam obowiązek dotyczyć będzie pracowników pracujących w Holandii na rzecz pracodawcy z Polski, który właśnie w Niderlandach ma siedzibę swojej firmy.

Pracując w Holandii dłużej niż 183 dni, podlega się opodatkowaniu według zasad obowiązujących w tym kraju. Osoby mieszkające i pracujące w Niderlandach dłużej niż te 183 dni otrzymują holenderską rezydencję podatkową.

Podatek od wynagrodzenia opłaca pracodawca

Będąc pracownikiem tymczasowym lub migrantem zarobkowym w Holandii otrzymuje się wynagrodzenie w wysokości kwoty pomniejszonej już o stosowne potrącenie podatku od wynagrodzenia. Obowiązek tego potrącenia leży po stronie pracodawcy i to on właśnie składa właściwe zeznanie podatkowe do urzędu. Tym samym pracownik nie jest zobowiązany do tego, by pilnować potrącenia podatku od własnego wynagrodzenia. Ten obowiązek należy do pracodawcy zatrudniającego pracowników. Dodatkowo warto dodać, że kwota podatku od wynagrodzenia jest jednocześnie zaliczką na holenderski podatek dochodowy. Ten zaś liczony jest w ujęciu rocznym, a każda zaliczka potrącona z wynagrodzenia miesięcznego jest jednocześnie pomniejszeniem należnego podatku dochodowego.

Progi podatkowe w Holandii

W Niderlandach, podobnie jak w Polsce, obowiązują progi podatkowe. To, czy podatnik będzie płacił mniejszy lub większy podatek, uzależnione będzie od wysokości osiąganego przez niego dochodu. Do roku 2020 obowiązywały trzy progi podatkowe, obecnie jednak są to dwa progi. Pierwszy próg podatkowy od 2022 roku wynosi 37,07% (w 2021 roku wynosiła 37,1%) i stawka ta obowiązuje tych podatników, których zarobki nie przekraczają wysokości 68 507 euro w skali roku. Drugi próg podatkowy jest wyższy i wynosi aż 49,50%. Obowiązuje tych podatników, którzy osiągają dochody przekraczające kwotę 68 705 euro rocznie. Warto podkreślić jednak, że drugi próg podatkowy naliczany jest wyłącznie od nadwyżki od wymienionej kwoty rocznego dochodu. Świadomość tej sytuacji jest bardzo ważna dla każdego podatnika, który osiąga dochody na tyle wysokie, że nie mieści się w pierwszym progu podatkowym.

Odliczenia dla samozatrudnionych

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują też nowe wysokości kwot odliczeń podatkowych dla osób samozatrudnionych. Obecnie takie osoby mogą skorzystać z odliczenia w wysokości do 6 310 euro (wcześniej kwota ta wynosiła 6 670 euro). Zmiany te są efektem zmniejszania kwoty odliczenia podatkowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ta kwota do 2036 roku ma spaść do poziomu 3 240 euro.

Co warto wiedzieć o podatku dochodowym?

Comiesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikom w Holandii jest kwotą pomniejszoną o podatek od wynagrodzenia. Jeśli nie ma się żadnych dodatkowych źródeł dochodów, które należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, najprawdopodobniej nie będzie konieczności wykonywania żadnej dopłaty z tytułu podatku dochodowego. A nawet więcej – często można otrzymać zwrot potrąconego podatku od wynagrodzenia. Można to zrobić,  rozliczając różnego rodzaju ulgi lub korzystając z możliwości uniknięcia podwójnego opodatkowania. Opcja ta wchodzi w grę wówczas, gdy w Holandii pracowało się wyłącznie przez krótki czas, Warto jednak pamiętać o tym, że nikt nie doradzi lepiej w kwestiach podatkowych, jak doświadczony doradca podatkowy lub księgowa. 

Do tego należy pamiętać także i o tym, że wszelkiego rodzaju oszczędności posiadane w Holandii przez migrantów zarobkowych mogą według prawa podlegać holenderskiemu podatkowi dochodowemu. Ponadto, jeśli jest się posiadaczem oszczędności na kwotę przekraczającą 20 000 euro – najlepszym pomysłem będzie umówienie się na spotkanie z dobrym doradcą podatkowym. On najlepiej podpowie, jak właściwie postąpić w takiej sytuacji.

Ulgi podatkowe dla migrantów w Holandii

Niektóre osoby przyjeżdżające do Niderlandów w celach zarobkowych mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Jej wysokość wynosi 30% i dotyczy zwolnienia 30% dochodu z obowiązku opodatkowania. Tym samym opisane wyżej progi podatkowe obowiązujące w Holandii w praktyce będą miały zastosowanie wyłącznie do 70% wartości osiąganych dochodów w skali roku. Jakie grupy migrantów zarobkowych obowiązywać będzie wspomniana ulga podatkowa? Ta dotyczyć będzie wyłącznie bardzo wyspecjalizowanych profesjonalistów. Mowa m.in. pracownikach zatrudnionych w sektorze informatycznym, w budownictwie czy w medycynie. Te osoby właśnie będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 30%.

Zeznanie podatkowe w Holandii – termin złożenia

Obowiązek składania co roku zeznania podatkowego w Niderlandach obowiązuje wszystkich tych, którzy osiągają dochody. Aby dopełnić wszystkich terminów i formalności prawnych, należy złożyć stosowne zeznanie w terminie nie późniejszym niż 3 miesiące po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego, który jest równoznaczny z zakończeniem roku kalendarzowego. Warto pilnować wszelkich terminów związanych ze złożeniem obowiązkowego zeznania podatkowego. Dbałość o te kwestie pozwoli spokojnie spać i niczym się dodatkowo nie zamartwiać.

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Od czego zacząć?

Wyjazd od A do Z
Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie każdy jest pewien, czego się spodziewać, na co się przygotować, co ze sobą zabrać.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą po raz pierwszy, przeszukują setki stron i poradników, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.

Postanowiliśmy więc zebrać to wszystko i przedstawić w pigułce najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

O czym nie zapomnieć, a co śmiało można pominąć? Podpowiadamy.

Pakowanie walizek
Co spakować na wyjazd do pracy w Holandii? Latem zabierz ze sobą dużo lekkich ubrań i kurtkę przeciwdeszczową.

Im chłodniej, tym bardziej warto pomyśleć o ciepłych rzeczach, a w Holandii chłodniejsze dni mogą nastać nieco prędzej niż w Polsce.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas. Nie zapomnij spakować dokumenty, ładowarki, coś do czytania i słuchania muzyki.

Transport do pracy
Pracodawca pomaga zapewnić transport do pracy. Jednak trzeba zawsze upewnić się co do tego i dogadać wszystkie szczegóły.

Najważniejszą kwestią jest dokładne zorientowanie się, z jakiego miejsca i o jakiej porze będzie odjeżdżał nasz transport.

Dodatkowo lepiej zjawić się nieco wcześniej, a nie gnać na ostatnią chwilę.

Dodatkowe ubezpiecznie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem do Holandii wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Warto przy tym pamiętać, że podpisując legalnie umowę o pracę z holenderskim pracodawcą, zostajesz objęty ubezpieczeniem.

Dzięki temu zarówno w drodze do pracy, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, jak i w drodze powrotnej do domu obowiązuje Cię ubezpieczenie.

W razie wypadku możesz więc liczyć na odszkodowanie.

Kieszonkowe na start
Dobrze jest także zabrać ze sobą kieszonkowe na start. W Holandii obowiązuje wspólna waluta – euro.

Nie musisz zabierać dużej sumy pieniędzy, ale zawsze drobna kwota pozwoli na pewną niezależność.

Oprócz gotówki dobrym zabezpieczniem będzie również posiadanie środków na koncie bankowym, które jest niezbędne do pracy w Holandii. Właśnie na to konto trafiać będzie Twoje wynagrodzenie.

Wyślij szybkie zapytanie o pracę

Kontakt

Informacje i zgody

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest For All Seasons Packing Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, ul. Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn, NIP: 839-299-56-82. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu poprawnej obsługi klienta. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: agnieszka@faspacking.pl lub osobiście w siedzibie firmy: Herberta 14/23, 10-686 Olsztyn w godzinach pracy biura. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Zgoda *
Pole wyboru *
Pole wyboru *