Ofert pracy za granicą jest bardzo wiele. Osoby szukające zatrudnienia mogą swobodnie wybierać spośród różnych ofert i krajów docelowych. Czasem zdarza się, że decyzja o wyjeździe jest efektem impulsu. Jednak najczęściej jest ona dokładnie i gruntownie przemyślana oraz przekalkulowana. Decydując się na wyjazd, trzeba wybrać kraj, który będzie celem naszej podróży. Coraz więcej Polaków wyjeżdża do Holandii. Nie jest to przypadek. Dlaczego więc Holandia jest dla nas tak atrakcyjna?
Gdzie do pracy za granicę?
Pierwszy boom emigracji zarobkowej, który nastąpił bezpośrednio po otwarciu granic Unii Europejskiej, skierowany był na Wyspy Brytyjskie. Te czasy dawno już minęły, a w obliczu Brexitu i coraz większej niechęci Brytyjczyków do obcokrajowców raczej mało kto myśli o wyjeździe do Anglii, a coraz więcej osób zastanawia się nad powrotem do ojczyzny. Niemcy też powoli przestają być atrakcyjnym miejscem pracy dla Polaków.
Nie zmienia to faktu, że niezmiennie z chęcią i szeroko otwartymi ramionami Polaków witają Holendrzy. Jest tam dla nas praca – w dodatku dobrze płatna. Holendrzy, oswojeni z dużą ilością obcokrajowców pracujących w ich kraju, są bardzo otwarci i przyjacielscy w stosunku do innych narodowości. Dlatego też jeśli wyjeżdżać do pracy za granicę, to właśnie do Holandii.
Co sprawia, że tak chętnie wybieramy Holandię?
Najczęściej przyczyną wyjazdu za granicę jest chęć zdobycia stabilnego zatrudnienia, a także oferowane wynagrodzenie. W Holandii Polak bez specjalnych kwalifikacji i bez znajomości języka może liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Wysokość wypłat jest równie ważna co ich terminowość i częstotliwość; w Polsce przywykliśmy do comiesięcznych wypłat wynagrodzenia, natomiast w Holandii odbywa się to w cyklu tygodniowym.
Holenderski rynek pracy obfituje w oferty z różnego zakresu i różnych branż. Posiadając wykształcenie oraz znajomość języka, możemy liczyć na dużo lepsze oferty zatrudnienia oraz wyższe wynagrodzenie. Języka można się z powodzeniem nauczyć, obcując na co dzień z Holendrami. Warto zawierać takie znajomości, bo w dłuższej perspektywie taka dodatkowa wiedza i umiejętności mogą nam przynieść spore korzyści.
Jakich pracowników szukają Holendrzy?
O ile w Polsce nadal wysoko ceni się wykształcenie akademickie, o tyle w Holandii nie jest ono stawiane przez pracodawców na pierwszym miejscu. W holenderskich firmach dużo wyżej od wykształcenia ceni się doświadczenie. Panuje tam, dość słuszne zresztą, przekonanie, że doświadczenie w określonym zawodzie znacznie lepiej przygotowuje do pracy niż sama wiedza akademicka.
Jeśli masz określony fach w ręku i nie boisz się pracy, to z pewnością znajdzie się dla Ciebie w Holandii atrakcyjna praca. A jeśli jesteś młodą osobą lub z różnych powodów Twoje doświadczenie zawodowe nie jest jeszcze imponujące, to również nie jest powód do zmartwień. W Holandii można także nabyć cenne doświadczenie. Warto wspomnieć, że holenderskim pracodawcom zależy na pracownikach na dłuższy czas. Z tego też powodu przygotowują ich do pracy, szkolą, jednocześnie wiążąc z nimi przyszłość.
Kto może wyjechać do pracy w Holandii?
To pytanie również dręczy osoby zastanawiające się nad wyjazdem do pracy za granicę. Praca w Holandii czeka przede wszystkim na osoby młode pragnące dorobić podczas wakacji czy szukające zatrudnienia na dłuższy czas. W Holandii pracę można rozpocząć już w wieku 15 lat, wprawdzie z pewnymi ograniczeniami, ale daje to już dobre możliwości zarobku.
Należy także pamiętać, że stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę w Holandii jest uzależniona od wieku pracownika. Najmłodsi pracownicy zarabiają najmniej, a pełną stawkę minimalnego wynagrodzenia otrzymujemy od wieku 22 lat.